Postawy VI- Konkurs Malarski

Opublikowano 14 lut 2019

Zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 1 marca 2019, o godz. 18:00 w mia ART GALLERY

"Postawy" to konkurs dla studentów kierunku malarstwo wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego najistotniejszym celem jest wyłonienie najciekawszej, najbardziej obiecującej i dojrzałej artystycznie postawy.
„Postawy" to także konkurs elitarny- nie można się do niego zgłosić, należy zostać nominowanym. Każdy profesor prowadzący pracownię malarską ma prawo zgłosić dwóch spośród swoich studentów, co w istocie stanowi wielkie wyróżnienie i jest dla studenta sygnałem, że został dostrzeżony i doceniony. Interesujące i warte refleksji jest to, czy doceniono jego pracę, zaangażowanie czy talent; być może jednak profesor dostrzegł w swym uczniu kontynuatora jego twórczej drogi, spadkobiercę stylistycznej spuścizny? Z pewnością odpowiedzi na to pytanie jest tylu ilu nominowanych studentów, uwagę należy zwrócić także na trudny do uniknięcia element rywalizacji nie tylko wśród studentów, ale także ich prowadzących. Wszak studenci nominowani do konkursu stają się swego rodzaju reprezentantami pracowni, ich programu i założeń, a więc pojawia się pierwiastek niemal sportowy. „Postawy" niejako przy okazji udzielają także odpowiedzi na pytanie o kondycję nie tylko młodego wrocławskiego malarstwa, ale i o kondycję artystycznego szkolnictwa wyższego.

Tegoroczna, 6. edycja konkursu, organizowana jest według reguł znanych z poprzednich edycji- a zatem: nominowani przez profesorów studenci przedstawiają po dwa obrazy, następnie podczas posiedzenia Jury wyłania zwycięzcę nagrody Grand Prix, który ogłoszony zostanie podczas wernisażu wystawy konkursowej.

Tegoroczna edycja to także nowa współpraca ze znaną wrocławską galerią o silnej pozycji- Galerią Mia. Podobnie jak w latach ubiegłych, zwycięzca Grand Prix otrzyma szansę w postaci indywidualnej wystawy w Galerii Mia, której towarzyszyć będzie wydawnictwo. Partnerzy z Galerii Mia przewidują także wsparcie zwycięzcy w wybrany przez siebie sposób.

Skład tegorocznego jury:

Rektor ASP prof. Piotr Kielan prof. Stanisław Baj / Katarzyna Kmita / artystka wrocławska Magdalena Mielnicka / mia ART GALLERY Piotr Sarzyński / magazyn Polityka Bogusław Deptuła / krytyk sztuki

organizator: Wydział Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu

partner konkursu: mia ART GALLERY