Podsumowanie warsztatów INSPIRACJE

Opublikowano 30 lis 2011

Pierwsze koty za płoty!

W sobotę zakończyliśmy inauguracyjny projekt INSPIRACJE. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja FUZJON, powstała niespełna rok temu.

Działamy we Wrocławiu, aktywizując środowisko wrocławskich projektantów i twórców, ale do projektów zapraszamy również gości z innych ośrodków.

Tym razem propozycję współpracy przyjęła Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Form Przemysłowych.

I tak wspólnymi siłami przeprowadziliśmy warsztaty dla studentów pracowni projektowych wrocławskiej i krakowskiej ASP. W ramach otwartych spotkań z twórcami mięliśmy przyjemność poznać i wysłuchać Grażynę Pstrokońską -Nawratil, Olgę Nieścier, Aleksandrę Sładek, Marka Liskiewicza, Piotra Jędrzejewskiego.

W trakcie trwających warsztatów młodzi projektanci opracowywali koncepcje transportu indywidualnego za 20 lat.

Przemyślenia i konkretne propozycje kreacji formy pojazdu budowane były w oparciu o wiedzę i prognozy dotyczące wzornictwa przemysłowego.

Temat podjęty został w aspekcie zachodzących zmian technologicznych, społecznych, ekonomicznych.

Powstałe w czasie 3-dniowych warsztatów szkice koncepcji, przesłaliśmy do Kamila Łabanowicza, car designera w Audi, który w niespełna godzinę zrecenzował najciekawsze propozycje i podzielił się z nami opinią w trakcie krótkiej telekonferencji.

Nie bez powodu projekt został zrealizowany w Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzy, 12 km od centrum Wrocławia.

To tutaj chcieliśmy skonfrontować wartość intelektualną projektantów XX w. z nowatorskimi koncepcjami młodych, świetnie zapowiadających się designerów.

Firma INCHCAPE MOTOR udostępniła nam najnowsze modele, MINI Countryman (2010) i Coupe (2011). W zestawieniu z modelem mini zaprojektowanym prze Aleca Issigonisa nowy design nieco onieśmiela miłośników autka jeżdżącego na 10-calowych kółkach.

Wystawa prac uczestników warsztatów INSPIRACJE zostanie zaprezentowana na początku przyszłego roku we Wrocławiu i w Krakowie.

Kolejna edycja projektu INSPIRACJE odbędzie się jesienią 2012 roku.

Renata Bonter-Jędrzejewska

FUZJON