Pleneriada - fotorelacja

Opublikowano 14 Maj 2013
Pleneriada 2013

W dniach 21.04 – 02.05 2013, odbyła się w Kazimierzu Dolnym pierwsza edycja „Pleneriady”...

pomysłodawca i organizator pleneru, warszawski mecenas sztuki Krzysztof Fabijański, zaprosił pedagogów i studentów z trzech uczelni artystycznych w Polsce – wrocławskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Wrocławską Akademię reprezentowała pracownia 112 prof. Piotra Błażejewskiego i as. Anny Kołodziejeczyk wraz z szóstką studentów – Katarzyną Tatar, Monika Burzyńską, Agatą Radomińską, Paulą Szpindą, Krzysztofem Latarowskim i Ziemowitem Finckiem.

Studenci z Krakowa pracowali pd opieką prof. Adama Wsiołkowskiego i as. Marcina Kowalika, a młodzi artyści z Lublina, pod opieką prof. Sławomira Tomana i ad. Adama Skóry.

Jedenastodniowy pobyt umożliwił uczestnikom zarówno sesje w wyjątkowych plenerach Kazimierza, jak i pracę studyjną w pracowniach ośrodka pracy twórczej.

Wieczory wypełniały spotkania z artystami – profesorowie prezentowali w formie wykładu swój dorobek, do późnych godzin nocnych trwały potem dyskusje i wymiana pokoleniowych, artystycznych doświadczeń.

Profesor Piotr Błażejewski skonstruował swoje wystąpienie wokół zagadnienia geometrii, analizując indywidualny proces dochodzenia do tej - nazwanej przez prof. Zdzisława Jurkiewicza „soft geometrią" - formy malarskiej ekspresji.

Gościem specjalnym jednego z wieczornych pokazów był Robert Kuśmirowski, wykładowca Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie i jeden z najważniejszych artystów polskiej sztuki współczesnej – pokazał min. unikatowe, robocze zdjęcia dokumentujące proces powstawania jego monumentalnych obiektów i instalacji.

Z uwagi na to, że I edycja „Pleneriady" miała charakter konkursowy, studenci uczestniczący w plenerze rywalizowali o I,II i III miejsce, które ogłoszone zostały przez fundatora nagród Krzysztofa Fabijańskiego podczas finałowego pokazu poplenerowego, zorganizowanego w przestrzeniach Kolegium UMCS w Kazimierzu Dolnym.

Z wielka przyjemnością możemy ogłosić, że I miejsce, zdecydowaną przewaga głosów Jury, zostało przyznane Ziemowitowi Finckowi, studentowi z pracowni prof. Piotra Błażejewskiego.

Serdecznie gratulujemy!

Anna Kołodziejczyk