Plener Rzeźbiarski - Parkowanie

Opublikowano 02 paź 2012
park

Szukanie alternatywnych sposobów „parkowania” - plener oraz wernisaż wystawy poplenerowej

Głównym celem spotkania młodych artystów jest refleksja nad istotą Uzdrowiska w oparciu o mieszkańców opanowanych przez tętniącą życiem, niemal dziką przyrodę.

Szukanie alternatywnych sposobów „parkowania" odbywa się nie tylko w momencie wernisażu, ale codziennej konfrontacji z widzem, czasem. Chcemy wniknąć w uporządkowaną tkankę parku. Zarazem poszukać jego niezauważalnych aczkolwiek niezwykle istotnych wartości życiowych. Zwróceni w stronę problemów o wymiarze nie tylko materialnym ale i społecznym, poszukamy ujścia, oddechu dla sztuki którą tworzymy. Budujemy sytuacje których celem jest edukacja na wielu płaszczyznach, uwarunkowana przez świadomość odbiorcy i twórcy. Obie strony zarówno zaproszeni studenci jak i odbiorcy ( mieszkańcy i turyści) odpowiedzialni są za przestrzeń miasta, jego strukturę, charakter, co równoznaczne jest z charakterem społecznych relacji. Miasto Duszniki-Zdrój rozumiane jako wspólnota ludzka żyje w przestrzeni bardzo podzielonej-część parkową i miejską. Łąki borowinowe- docelowe miejsce zarówno pracy jak i ekspozycji, plenerowej jest początkiem parku zdrojowego. Ten obszar na mapie Dusznik-Zdrój jest ich historyczną strefą Nadrenii-Szarą strefą miasta, praktycznie będącą w jego centrum.

Decyzja władz miasta o zagospodarowaniu jej instalacjami i obiektami jest wyrazem ogromnego zaufania do przestrzeni Sztuki, w każdym możliwym sposobie jej interpretowania.

Przestrzeń parku to kompilacja niezmierzonej ilości życiodajnej siły. Źródła tej siły poszukać można na wielu płaszczyznach. Wielość wydarzeń i substancji przemierzających parkową przestrzeń, podziemne wody, nadziemne powietrze, a pomiędzy nimi zawieszone drzewa, są fundamentem życia, które inspiruje do przetwarzania siebie samego.

Szymon Wojtyła

Uczestnicy:
Paweł Czekański
Joanna Furtas
Grzegorz Łoznikow
Michał Oganiaczyk
Maria Stożek
Anna Szwec
Szymon Wojtyła
Anna Żak

Plener Rzeźbiarski-Parkowanie
Organizatorzy: Miasto Duszniki-Zdrój
Partnerzy: MOKIS Duszniki Zdrój, Samorząd Studencki ASP we Wrocławiu.

Wernisaż poplenerowy:
Miejski ośrodek kultury i sportu / łąki po borowinowe
Duszniki-Zdrój. ul Zdrojowa
05.10.2012 godz 16