"PERFORMANCE ART AS THE ART FOR A SOCIAL CHANGE"

Opublikowano 15 kwi 2015
MILAN KOHOUT

Mediacja Sztuki zaprasza na wykład/spotkanie z artystą Milanem Kohoutem, który przyjechał na naszą uczelnię zaproszony w programie Visiting Proffessors Miasta Wrocław.

wykład odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 14.00 w sali adiowizualnej 410 w budynku CSU CI na Traugutta.

Milan Kohout Studiował inżynierię elektryczną w Kolegium Inżynierii Mechanicznej i Elektrotechniki (obecnie Uniwersytet w Pilznie). Był aktywnym członkiem podziemia, tak zwanej drugiej kultury. Później staje się członkiem sygnatariuszem i aktywistą organizacji praw człowieka KARTA 77 (organizacja ta składała się głównie z artystów, została nominowana do Nagrody Nobla w 1985 roku i zainicjowała aksamitną rewolucję, która obaliła reżim totalitarny w 1989 roku).

W roku 1986 był deportowany za jego działalność polityczną i kulturalną ze socjalistycznej Czechosłowacji . Spędził dwa lata w obozie dla uchodźców Traiskirchen w Austrii.

Po uzyskaniu azylu w Stanach Zjednoczonych, przeniósł się do Bostonu. Tam, w 1993 roku uzyskał dyplom w The School of the Museum of Fine Arts . Dziś w Bostonie uczy performance na Tufts University i New England Institute of Art.

Od 1994 roku jest członkiem grupy artystycznej Mobius. Prezentuje swoją sztukę na licznych festiwalach na całym świecie (Chiny, Chorwacja, Polska, Tajwan, Kuba, Tajlandia, Izrael, Kanada, Meksyk, USA i inne), jest laureatem wielu nagród i rezydencji (dotacji z Funduszu dla USA Artyści na międzynarodowych festiwalach, nagrody roczne Tanne Foundation, I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Puli, Best National Czech. Independent Film Award, Arizona State University ). W 2009 był kuratorem 10th Open Festiwal Sztuki Performance w Pekinie, w Chinach.

W swoich wystąpieniach wyraża krytykę amerykańskiej gospodarki, religii , manipulacji mediów, polityki naftowej, rasizmu, uprzedzeń społecznych. Wśród jego najbardziej znanych performance to działanie przeciwko budowie ściany/ muru na ulicy Maticni w Usti nad Labem , gdzie protestował przeciwko segregacji Romów. W 2007 roku, w USA, za działanie pętla na sprzedaż krytykujące zachowanie amerykańskiego banku, aresztowany i postawiony przed sądem. Po czteromiesięcznym procesie został uniewinniony.

zamieścił: Tomasz Niedziółka