Paweł Baśnik z Nagrodą Prezydenta Miasta Bielska Białej na 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019

Opublikowano 11 lis 2019

8 listopada 2019 w Galerii Bielskiej BWA otwarto wystawę finałową, podczas której ogłoszono nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych artystów.

Karolina Balcer zdobyła wyróżnienie kwartalnika "Artluk".

***

Laureatem Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (30 tys. zł) 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 w Bielsku-Białej został Karol Palczak, mieszkający w Krzywczy k. Przemyśla absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nagrodzony został zestaw trzech obrazów artysty: „Dym", „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych" oraz „Ogień".

II Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (20 tys. zł) za prace z cyklu „Idolatria" otrzymał Tomasz Kulka z Wolbromia, absolwent krakowskiej ASP. Jury doceniło jego oryginalne podejście do tradycji malarstwa kościelnego i krytyczne rozwinięcie przedstawień religijnych rytuałów.

III Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej (10 tys. zł) otrzymał Paweł Baśnik z Wrocławia – absolwent ASP we Wrocławiu, za przemyślny i spójny zestaw prac („Erzulie", „Generał Jabłonowski", „Grób Bema") przedstawiających postaci i wyobrażenia historyczne splatające polską historię z kulturami uznawanymi za odległe i egzotyczne.

Jury przyznało także pięć wyróżnień regulaminowych (po 2 tys. zł każde), honorując nimi prace prezentujące bardzo wysoki poziom artystyczny, cechujące się pomysłowością oraz dojrzałością formy. Wyróżnienia otrzymali: Maria Cichoń (Ascoli Piceno, Włochy), Bartosz Czarnecki (Kraków), Dawid Czycz (Kraków), Małgorzata Mirga-Tas (Czarna Góra k. Zakopanego) oraz Marcin Zawicki (Gdańsk).

W jury Bielskiej Jesieni 2019 zasiedli krytycy i historycy sztuki: dr Piotr Rypson (przewodniczący), Anda Rottenberg i Agata Smalcerz oraz artyści malarze: Beata Ewa Białecka i prof. Andrzej Tobis. Przegląd i klasyfikacja obrazów odbywały się podczas dwóch posiedzeń jury: na podstawie prezentacji elektronicznej oraz w oparciu o oryginały prac. Na konkurs zgłosiło się 653 artystów, nadsyłając 1.959 prac. Do wystawy finałowej zakwalifikowanych zostało ostatecznie 115 prac 54 artystów.

Do grona laureatów dołączyli także artyści wyróżnieni przez redakcje patronackie biennale: Michała Chudzickiego wyróżnił portal Artinfo.pl, Karolinę Balcer kwartalnik „Artluk", Darię Bidzińską „Gazeta Wyborcza" Katowice, Jana Możdżyńskiego „Notes Na 6 Tygodni", artystę tworzącego pod pseudonimem Bezimienny – Magazyn „Szum". Pismo Artystyczne „Format" wyróżniło ex aequo Michała Chudzickiego i Bartosza Czarneckiego.

Nagrodę Specjalną – zakup obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA otrzymał Michał Cygan z Katowic.

***

Paweł Baśnik (ur. 1992) - jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studiował w pracowni dr hab. Łukasza Huculaka, dyplom obronił w 2017 roku. Promotorami jego pracy magisterskiej, zatytułowanej Post mortem - obraz jako relikt osobowej świadomości, byli dr hab. Łukasz Huculak oraz prof. Wojciech Pukocz. Obecnie jest doktorantem na naszej uczelni.

Karolina Balcer (ur. 1988) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni malarstwa prof. Piotra Błażejewskiego oraz multimediów prof. Pawła Jarodzkiego (2014). Obecnie - studentka na międzywydziałowych studiach doktoranckich naszej uczelni.

zamieściła AZG