"Palimpsest Pamięci "

Opublikowano 05 paź 2011

Film dyplomowy Bartka Szlachcica na Dniach Kultury Japońskiej.

7 października 2011 film dyplomowy "Palimpsest Pamięci | Neurode1852-Tokio 2010" autorstwa Bartka Szlachcica, absolwenta Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów będzie pokazany w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie podczas Dni Kultury Japońskiej.

Tradycyjnie po raz VI honorowy patronat nad Dniami Kultury Japońskiej w Nowej Rudzie objęła Ambasada Japońska w Polsce. Obecność na uroczystości potwierdziła pani Michiko Makino Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury. Obrona pracy dyplomowej "Palimpsest Pamięci |Neurode1852-Tokio 2010" miała miejsce 7 lipca w BWA Awangarda we Wrocławiu.

O projekcie Palimpsest Pamięci :

Palimpsest (gr. παλίμψηστον palimpseston, od πάλιν palin - "ponownie" i ψάω psao - "ścieram") – rękopis spisany na używanym już wcześniej
materiale piśmiennym, z którego usunięto poprzedni tekst, najczęściej w celu zmniejszenia kosztów owego materiału. W sensie przenośnym słowo "palimpsest" oznacza również wypowiedź wieloznaczną, o wielowarstwowej semantyce.

Franz Eckert urodzony 5 kwietnia 1852 r. w Neurode (obecnie Nowa Ruda), niemiecki kompozytor, współtwórca razem z Hayashi Hiromori, hymnu państwowego Japonii - Kimi Ga Yo. Spopularyzował zachodnioeuropejskie kompozycje oraz instrumenty, zupełnie nieznane w ówczesnej Japonii. Zmarł 8 sierpnia 1916 r. w Seulu.

Jesienią 2010 roku, dokumentowałem przestrzeń wizualną i krajobraz dźwiękowy centralnej Japonii, m.i.n aglomeracji Tokijskiej, prefektury
Gifu oraz miast : Osaka i Kyoto. Po powrocie do Polski, niezacierając pamięci azjatyckich podróży, odwiedziłem ukryte w Górach Sowich miasto
- Nową Rudę (dawniej Neurode). Projekt dyplomowy, który obecnie prezentuję jest wynikiem przetworzenia wielo-warstwowego materiału
audio-wizualnego zebranego w miejscach związanych z życiem i twórczością Franza Eckerta. /Bartek Szlachcic