Opublikowano 27 lip 2012
OSTRALE'012 Festival / Drezno

Między 6 a 13 lipca sześć osób z naszej uczelni przebywało w Dreźnie, gdzie odbywał się Art Camp, stanowiący przygotowanie do tegorocznej edycji OSTRALE Festival.

OSTRALE'012 Festival / Drezno

Przez kilka dni montowaliśmy wystawę, której koncepcja została wypracowana podczas warsztatów na ASP. Martin Muller i Anne Muller, organizatorzy OSTRALE Festival, odwiedzili naszą szkołę w marcu, przedstawili ideę festiwalu i przeprowadzili warsztat kuratorsko-artystyczny. Wspólnie zdecydowaliśmy, że w ramach wystawy podejmujemy zbudowania się domu.

Pomysł na taką pracę artystyczną wypłynął naturalnie z tegorocznego przewodniego tematu OSTRALE Festival, którym było hasło 'homegrown'. Szybkie, aczkolwiek dość silne skojarzenie z domem spowodowało, iż zajęliśmy się zaaranżowaniem wspólnej przestrzeni rodzinnej, życiowej jaką jest dom, jednak z podkreśleniem oddzielnych pokoi (np. kuchnia, łazienka, korytarz, pokój dziecięcy). Każdy z domowych obszarów przydzielony został jednej osobie z grupy.

Naszą pracą podczas montażu wystawy wzbudziliśmy wielkie zainteresowanie uczestników festiwalu. Większość osób nie mogła wyjść z podziwu, że tak szybko uporaliśmy się z postawieniem od zera ścian. Pracowaliśmy intensywnie, efektywnie i ...efektownie. Po etapie wspólnego tworzenia domu przyszedł czas na indywidualne realizacje. Całość wyglądała interesująco i wiele osób chętnie zaglądało do poszczególnych pomieszczeń, pytając o koncepcje artystyczne zaproponowane przez każdego z nas.

Ekspozycja stanowi część modułu festiwalowego poświęconego uczelniom artystycznym z całego świata – 'IAM international art moves'. Obok studentów z Peru, Indonezji, Hiszpanii, Chorwacji czy Hong-Kongu byliśmy jedynymi uczestnikami z Polski.

Wystawę można oglądać do 16 września.

Więcej informacji:
www.ostrale.de/en/index.html
www.international-art-moves.net/

Osoby biorące udział w wystawie: Marta Dachowska, Zuzanna Dyrda, Mattej Frank, Magdalena Kozar, Magdalena Kreis, Dagna Krysiak, Justyna Podżorny, Magdalena Włuczkowska.

Projekt dofinansowany przez: Rektora ASP Wrocław prof. Jacka Szewczyka, Dziekana WMiRz prof. Christosa Mandziosa oraz Samorząd Studencki.

koordynatorem projektu z ramienia ASP jest Magda Grzybowska z Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych.

_ _ _ _

Tekst: Magdalena Kreis