Opowieści z Narni, Lew, Czarownica i Stara szafa

Opublikowano 28 paź 2024
azg
Opowieści z Narni, scenografia D. Banasz

Z początkiem października w Wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora odbyła się premiera spektaklu dla dzieci w reżyserii Gabriela Gietzkiego. Autorem projektów form lakowych, kostiumów oraz scenografii jest dr Damian Banasz adiunkt Katedry Scenografii.

Lew, Czarownica i Stara szafa to najpopularniejszy tom z cyklu książek C. S. Lewisa, który był wielokrotnie adaptowany na potrzeby radia, telewizji i kina. Jego renoma w dużej mierze wynika z licznych możliwości interpretacyjnych – od warstwy nieskrępowanej wyobraźni, przez niezliczone odniesienia kulturowe, aż po pokłady głęboko filozoficzne. Dzięki temu jedni widzowie mogą odbierać opowieść o Narnii jako historię o sile bliskości przezwyciężającej zło, inni zaś mają szansę odnaleźć się w rzeczywistości czwórki rodzeństwa, obserwując proces ich przemiany i dojrzewania. Jeszcze inni mogą dotrzeć do najgłębiej ukrytych sensów, powiązań mitologicznych czy antropologicznych.

Spektakl opowiada o przygodach czwórki rodzeństwa, która trafia do domu osobliwego profesora. Podczas tego nietypowego pobytu dzieci odkrywają tajemnicze przejście do Narnii – krainy wiecznego śniegu i zimy, w której rządzi od stu lat zła i bezwzględna Biała Czarownica.
Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja są jedyną szansą na przywrócenie w Narnii dawnego porządku, ponieważ według przepowiedni to właśnie „dwie córki Ewy” i „dwaj synowie Adama” wskrzeszą harmonię, panującą niegdyś w tej pięknej krainie zamieszkiwanej przez fantastyczne stworzenia i gadające zwierzęta.
Premiera  05/10/2024

Twórcy:
tłumaczenie ANDRZEJ POLKOWSKI
adaptacja RADOSŁAW PACZOCHA
scenografia formy i kostiumy DAMIAN BANASZ
muzyka MICHAŁ ZDRZAŁEK
choreografia SZYMON MICHLEWICZ-SOWA
reżyser świateł, asystent reżysera FILIP NIŻYŃSKI
przygotowanie wokalne MAŁGORZATA JAWORSKA-KACZMAREK

Obsada: MIŁOSZ SADOWSKI , WOJCIECH OSET, EWA SADOWSKA, MARTA KACZMARCZYK, AGATA MAŁYCHA , BOŻENA OLIZAROWICZ, TOMASZ FRĄSZCZAK, KAMIL KRÓL, FILIP NIŻYŃSKI, ANNA JEZIERSKA, SEWERYN MROŻKIEWICZ

Zdjęcia: Karol Budrewicz
Zadanie pn. OPOWIEŚCI Z NARNII #DLA WSZYSTKICH #DLA KAŻDEGO zrealizowane zostało w ramach dofinansowania KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Dofinansowanie w wysokości: 100 000 zł