Olga Tokarczuk Laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2018 – ta wiadomość ma dla naszej uczelni także osobisty wymiar.

Opublikowano 11 paź 2019

Gratulujemy Oldze Tokarczuk i jednocześnie wspominamy niedawne spotkania z Nią podczas Festiwalu Góry Literatury.

To właśnie Pisarka wraz z fantastycznymi Organizatorami ze Stowarzyszenia Kulturalengo „Góry Babel" gościła nas podczas Festiwalu Góry Literatury w lipcu tego roku w Nowej Rudzie.

Grupa studentów i prowadzących z naszej uczelni aktywnie uczestniczyła w działaniach plastycznych tworząc nową propozycję dla festiwalowiczów. Braliśmy udział w warsztatach, podczas których spotykaliśmy się z mieszkańcami i pasjonatami historii regionu. Malowaliśmy i układaliśmy mapy z puzzli z dzieciakami pod Galerią Mozaika i w świetlicy środowiskowej.

Jednym z efektów warsztatów jest książka złożona z naszych autorskich, przede wszystkim graficznych opowieści nosząca tytuł DINGS Nowa Ruda. Tworząc ją inspirowaliśmy się inicjatywą poety Marcina Mokrego i Karoliny M. Wiśniewskiej, którzy robili DINGSA wraz z nami jako kolejne wydawnictwo opowiadające wielogłosem mieszkańców i przyjezdnych o konkretnym miejscu.

Autorzy DINGSA Nowa Ruda:

poeta Marcin Mokry,

prowadzące z Pracowni Książki: Karolina M. Wiśniewska i Magdalena Wosik

oraz studentki: Iga Bujarkiewicz, Karyna Dziamidzik, Kinga Gralak, Julia Iwańczuk, Julia Kruszyńska, Iga Nawara, i absolwentki: Malwina Domaradzka i Anna Szalwa (oraz kilku młodych Noworudzian – uczestników warsztatów plastycznych)

Festwal był dla nas niesamowitą przygodą. Na zdjęciach wspomnienie kilku chwil, między innymi:

– kwietniowe spotkanie naszej delegacji z organizatorami festiwalu i Olgą Tokarczuk

– gościnny Szklany Dom – miejsce naszej rezydencji (ogromne podziękowania dla Państwa Śródków za zaproszenie!)

– warsztaty z dzieciakami,

– Teatr Rysowania Ani Szalwy w Pałacu Sarny,

– spotkania przy herbacie podawanej z rikszy (przywiezionej do Nowej Rudy przez Karolinę! Dziekujemy!),

– ognisko

– nocne szycie DINGSA

– festiwalowy spacer po okolicznych wzgórzach (i pamiątkowe zdjęcia z Robertem Więckiewiczem; )

A działo się duuużo więcej!

Kolejne Góry Literatury za rok!