Odeszła od nas Wanda Gołkowska

Opublikowano 12 sie 2013

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 7.08.2013 roku odeszła od nas wybitna artystka i pedagog, profesor WANDA GOŁKOWSKA.

Wyrazy współczucia w imieniu społeczności akademickiej składa Rektor Akademii Sztuk Pięknych, prof. Piotr Kielan.

Uroczystości pogrzebowe:

Msza święta:
wtorek 13.08.2013 o godz. 10.00
Cmentarz – Psie Pole
ul. Kiełczowska 90
Pożegnanie artystów z prof. Wandą Gołkowską
piątek 16.08.2013 o godz.10.00
Cmentarz Osobowicki
ul. Osobowicka 59

Szanowna Pani Profesor,
Wybitna Artystka,
Najdroższa Pani Wanda Gołkowska,

7 sierpnia czas ziemski zatrzymał się dla Niej. Tego dnia taśmy pamięci w szalonym tempie wyświetlały tysiące rozmów, spotkań, wyjazdów. Wspólne wystawy, podróże, wieczory i poranki. Widać jaskrawie cudowną mapę, jaką stworzyło Jej istnienie. Nie sposób tutaj przytoczyć wszystkich Jej osiągnięć, zaszczytów, wystaw.

Życie Pani Profesor było synonimem sztuki – wiedzą o tym wszyscy jej studenci.
W jej fascynacjach było coś zaraźliwego, niezwykle pozytywnego, otwartego,
inspirującego w jakiś szczególny, trudny do opisania sposób. Nauczyła nas wiary
w Sztukę najczystszą, najprawdziwszą, zbawienną. To dużo więcej niż profesjonalizm,
dydaktyka, wiedza, umiejętności.

Każde słowo wydaje się banalne, gdy chce się opisać osobę tak Niezwykłą. Zawsze
w jakiś sposób zbuntowaną, walczącą dla dobra sprawy, dla sztuki i jednocześnie afirmatywną, pomocną w każdej sytuacji, ciągnącą za sobą nas, studentów na wyższe poziomy nie tylko sztuki, ale człowieczeństwa.

Niech nasze najczystsze łzy prowadzą Ją w głąb wszystkich obrazów, jeszcze dla nas niedostępnych. ZAWSZE POZOSTANIE W NASZEJ PAMIĘCI, W NASZYCH SERCACH.

studentka Pani Profesor Wandy Gołkowskiej,
Daria Milecka