NAGRODA KSIĘŻNEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ

Opublikowano 01 paź 2014

nagroda dla miesięcznika Odra i fundacji Humbolta wręczona wyjątkowo pierwszego października

NAGRODA KSIĘŻNEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ

Nagrodę stanowi rzeźba z brązu symbolizująca księżnę Jadwigę Śląską, wykonywana każdego roku w innej unikatowej formie przez Waldemara Szmatułę, pracownika dydaktycznego wrocławskiej ASP .

Wręczana jest uroczyście przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i prezydenta m. Wrocławia podczas Święta Uniwersytetu przypadającego 15 listopada.

Księżna Jadwiga Śląska to postać graniczna, łącząca ze sobą dwa narody: niemiecki i polski, na przestrzeni wielu wieków bolesnej i trudnej historii. Jest orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania.

Dla zachowania tych wartości w 2004 roku ustanowiona została nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej, której fundatorem jest rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prezydent Wrocławia oraz Salon Śląski. Honoruje się nią osoby, które od lat odważnie i z wielkim oddaniem działają na rzecz niemiecko-polskiego pojednania, a swoją postawą dają świadectwo tych idei.

Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: prof. Marek Bojarski (rektor UWr), prof. Janusz Degler (UWr), red. Maria Dorywała (Salon Śląski), Rafał Dutkiewicz (prezydent m. Wrocławia), dr Adolf Juzwenko (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu), prof. Aleksandra Kubicz (UWr), prof. Zdzisław Latajka (UWr), prof. Andrzej Łoś (Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji), Jarosław Obremski (senator RP), prof. Franciszek Połomski (UWr), prof. Włodzimierz Suleja (UWr).

Laureatami nagrody są:

rok 2004

prof. Norbert Heisigzałożyciel i prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor honoris causa naszej uczelni (2008)

Kazimierz Kutzwybitny reżyser filmowy i teatralny, senator RP w latach 1997-2007

rok 2005

prof. Knut Ipsenprofesor Uniwersytetu Ruhry w Bochum, założyciel Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, doktor honoris causa naszej uczelni (1994)

Tadeusz Różewiczwybitny polski poeta, dramaturg, prozaik, doktor honoris causa naszej uczelni (1991)

rok 2006

prof. Karl Dedecius pisarz, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, doktor honoris causa naszej uczelni (2002)

ks. prof. Alfons Nossolarcybiskup, ordynariusz opolski w latach 1977-2009

rok 2007

dr Peter Ohr konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu w latach 1999-2004