Monika Łukowska otrzymała stypendium Fulbrighta

Opublikowano 08 lis 2012
Monika Łukowska

Monika Łukowska, absolwentka naszej uczelni, (dyplom na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w 2012 r. w Pracowni Litografii prof. Pawła Frąckiewicza), obecnie jest studentką studiów magisterskich w Stanach Zjednoczonych na wydziale Grafiki w San Francisco Art Intitute. Studia są realizowane w ramach stypendium Fulbrighta.

"San Francisco Art Institute jest jedną z najstarszych szkół artystycznych w Stanach Zjednoczonych, założoną w 1871 roku. Posiada około 8 różnych wydziałów w tym m .in wydział filmu, fotografii, grafiki, malarstwa, ceramiki. Oprócz tego katedrę Historii Sztuki, Exhibition Studies i Urban Studies.

Charakterystyką studiów magisterskich, które trwają dwa lata jest fakt, że studenci sami komponują sobie plan zajęć i wybierają profesorów z którymi chcą współpracować w danym semestrze, uwzględniając zajęcia z historii sztuki, critical studies, critique seminar i indywidualne konsultacje z wybranycm wykładowcą. Plan zmienia się co semestr. Nie ma ograniczeń ze względu na wydział, idea polega na studiowaniu interdyscyplinarnie, łączeniu technik i mediów.

Obecnie zajmuję się łączeniem grafiki cyfrowej z video.

Intensywny program studiów, poza zajęciami podstawowymi obejmuje również tzw. field trip (m.in Kuba, Wietnam, Nowy Jork i wiele innych miejsc), udział w międzynarodowych projektach artystycznych jak również współpracę ze znanymi artystami.

Każdy ze studentów programu MFA dostaje indywidualne studio i możliwość pełnego korzystania z zaplecza technicznego (kamery 16mm i 8mm, aparaty analogowe i cyfrowe, plotery, projektory itp.)

Zakończeniem programu jest wystawa w jednej z galerii w San Francisco – w przeciwieństwie do polskich studiów magisterskich nie jest wymagana praca pisemna.

Szkoła kładzie duży nacisk na połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, tym samym oferuje szeroki zakres wykładów z etnografii, antropologii, historii kina czy filozofii. Dodatkowo co tydzień zapraszani są na wykłady artyści, krytycy sztuki i osoby związane ze środowiskiem artystycznym w Stanach i za granicą. Daje to możliwość nawiązania kontaktów i uzyskania nowego spojrzenia na własną twórczość.

Stypendium Fulbrighta współfinansuje koszty I roku studiów w USA. Dodatkowo, komisja Fulbrighta aplikuje do wybranych szkół w Stanach Zjednoczonych jak również załatwia kwestię wizy, ubezpieczenia i oferuje bezłpłatny udział w programach edukacyjnych organizowanych przez International Institute of Education. Ja spędziłam 3 tygodnie na intensywnym kursie angielskiego przygotowującym do studiów w Stanach, w Blacksburg w Virginii."

Monika Łukowska

mlukowska@artists.sfai.edu