Monika Braun, „Podróże do wielu odległych światów, czyli lekcje projektowania graficznego według Jana Jaromira Aleksiuna”

Opublikowano 25 lut 2020

80 urodziny prof. Jana Jaromira Aleksiuna i 50 rocznica jego pracy na ASP we Wrocławiu stały się okazją do wydania przez naszą uczelnię niezwyklej publikacji.

Książka przedstawia koncepcję projektowania graficznego Jana Jaromira Aleksiuna, jednego z najznakomitszych grafików polskich, współtwórcy polskiej szkoły plakatu – zarówno od strony twórcy jak i z perspektywy profesora nauczającego studentów tych technik. Jest zarazem oryginalnym tekstem krytycznym dotyczącym sztuki Aleksiuna. Odpowiada na pytanie, jak można nauczać projektowania graficznego w oparciu o przedmioty doznawane i przeżywane, oraz – co niebagatelne – budzące rozbawienie i poruszające emocje, ilustrujące szeroki kontekst kulturowy zjawisk, pojęć i symboli, jak – poprzez zabawne z pozoru konstrukcje – ukazać złożoność świata i opowiadającej o nim sztuki. Intrygująca szata graficzna książki jest aluzją do przedstawianych w niej specyficznych „zabawek edukacyjnych", stworzonych właśnie na użytek zajęć, które artysta prowadzi na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Książka Moniki Braun ukazuje obiekty Aleksiuna jako formę badania i objaśniania rzeczywistości, oddającą jej różnorodność i dynamikę, zmieniającą ją w intrygującą grę. Frapującą dla krytyka i samego artysty, ciekawą dla jego studentów, których próbuje wciągnąć do tej gry form, znaczeń i ich wzajemnych zależności, w końcu – dla wszystkich odbiorców tych dzieł, trochę nieoczekiwanych, nie poddających się jasnej klasyfikacji ani jako obiekty sztuki, ani jako pomoce dydaktyczne.

„Podróże do wielu odległych światów, czyli lekcje projektowania graficznego według Jana Jaromira Aleksiuna" składają się z niewielkich podrozdziałów, z których każdy jest opisem jednego obiektu, i z trzech większych rozdziałów krytycznych, ukazujących zamysł w szerszej perspektywie edukacji i sztuki oraz biografię artysty. Tekst łączy w sobie aspekt krytyczny i nietypową formę literacką, poszerzoną o bogaty i różnorodny materiał ikonograficzny.

***

Autor: Monika Braun

Tytuł: „Podróże do wielu odległych światów, czyli lekcje projektowania graficznego według Jana Jaromira Aleksiuna"

Wydawca: Wydawnictwo ASP we Wrocławiu 2019