„ Moda od podszewki ”

Opublikowano 20 Maj 2011

Galeria-pracownia Academia Nova zaprasza na wystawę Anny Zawalińskiej. Wernisaż 27 maja o godzinie 18

Gdy obserwujemy przechadzające się po światowych wybiegach modelki bądź wyróżniające się w szarym tłumie ulicy dziewczyny, na ogół nie zastanawiamy się jak przebiegał proces projektowania ubiorów, którymi nas one zachwycają. I dobrze, te sukienki, spódnice, bluzki, kombinezony, torebki i inne modowe akcesoria po prostu mają przykuwać naszą uwagę i wywoływać pragnienie ich posiadania. Nie zaszkodzi jednak „zajrzeć za kulisy" odzieżowego designu i dowiedzieć się jak przebiega proces projektowania ubiorów i towarzyszących im dodatków. Znakomitą okazją po temu jest wystawa Anna Zawalińskiej „Moda od podszewki", której wernisaż odbędzie się we wrocławskiej galerii-pracowni Academia Nova 27 maja 2011 r. o godzinie 18.

Autorka wystawy ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz kurs tkacki w Galerii Jatki, a następnie studiowała w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. - Te doświadczenia edukacyjne spowodowały, iż zajęłam się projektowaniem oraz realizacją unikatowych ubiorów i dodatków – przyznaje Anna Zawalińska. – Zawsze jednak przede wszystkim jestem malarką, a dopiero później projektantem. Ubiory, które projektuję i realizuję traktuję jak swoistą formę obrazu. Ich charakter i kształt buduję głównie kolorem. Nie stronię też od wykorzystywania motywów graficznych czy konstruowania kolaży z fragmentów różnobarwnych tkanin, guzików, zamków błyskawicznych, koralików, itp.

W Academii Novej zaprezentowane zostaną plansze z projektami ubiorów zaproponowanymi przez młodą designerkę oraz realizacje części spośród nich. Zobaczymy sukienkę, torebkę i nakrycie głowy wykonane z bawełnianej surówki, fragmenty kolekcji papierowej oraz inspirowanej architekturą, a także ubiory, w których wykorzystała elementy pozyskane z recyklingu. Nie zabraknie też ręcznie barwionych t-shirtów oraz unikatowych toreb zrealizowanych techniką kolażu.

Jeśli natomiast chodzi o „kuchnię mody", to zaprezentowane zostaną rysunki i plansze, z których będzie można się dowiedzieć: jak zaprojektować kreację wykorzystując elementy koloru, konkretne rodzaje tkanin czy sposoby ich formowania. Kolejne plansze dadzą szansę prześledzenia w jaki sposób wykorzystać barwną fotografię pejzażową jako inspirację do stworzenia ubioru. Rysunki Anny Zawalińskiej zdradzą też tajemnicę, jak zmieniając funkcję konkretnych elementów odzieży bądź je multiplikując uzyskać niepowtarzalne efekty designerskie.

Osobnym elementem ekspozycji będą wreszcie projekty ubiorów inspirowane malarstwem Paula Klee i Jerzego Nowosielskiego, których twórczość w sposób szczególny zapładnia wyobraźnię Anny Zawalińskiej.

Słowem, wystawa „Moda od podszewki", która czynna będzie w Academii Novej do 9 czerwca, to prezentacja, jaką powinni zobaczyć nie tylko poszukiwacze „modowych nowinek", lecz również osoby zainteresowane tym, skąd projektanci rozmaitych kolekcji czerpią swe inspiracje i w jaki sposób przetwarzają je w niepowtarzalnej urody ubiory oraz dodatki. Wszak „wielka moda" rodzi się zazwyczaj z połączenia talentu i wyobraźni jej kreatora oraz perfekcyjnego rzemiosła.

Ewa Han