MŁODZI NA START 2020 - znamy wyniki!

Opublikowano 14 gru 2020

Projekt Natalii Komorowskiej, pod kierunkiem prof.Beaty Mak Soboty (II Pracownia Projektowania Szkła Użytkowego) został nagrodzony w konkursie Młodzi na start.

Młodzi na start to wystawa prac młodych talentów zorganizowana przez redakcję magazynu ELLE Decoration – jedyny na polskim rynku międzynarodowy magazyn wnętrzarski. Od 3 grudnia, w witrynie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, można podziwiać prace zarówno zwycięzców jak i artystów, którzy zakwalifikowali się do finałowego etapu tegorocznego konkursu. Wystawa prezentowana będzie w witrynach budynku IV PPNT Gdynia, od al. Zwycięstwa, i potrwa do 10 stycznia 2021.

Jury konkursu Młodzi na start 2020 w składzie: Ewa Janczukowicz- Cichosz, Ewa Gołębiowska, Tomek Augustyniak, Marek Adamczewski, Małgorzata Szczepańska, Ryszard Balcerkiewicz, podjęło decyzję o nagrodzeniu 4 projektów, w tym projekt naszej studentki Natalii Komorowskiej za projekt Re-Vase – kolekcja ekologicznych wazonów.

Ziemia jest naszym wspólny domem i miejsce do życia, niszcząc ją, niszczymy siebie, jednym z wielu problemów jest nadprodukcja, wiąże się ona z ogromną ilością odpadów. W swoich działaniach projektantka skupiła się na ich zmniejszeniu, poprzez recykling zmieniając w nowy produkt użytkowy. Wynika to z zainteresowania autorki tematem konsumpcjonizmu, która chciałby przekazać, że wytwarzane przez nas produkty, które następnie trafiają do śmieci, są naszym dobrem - surowcem, a nie śmieciem. Właśnie dlatego postanowiła, zaprojektować obiekty z butelek po winie, wykorzystując autorski pomysł, aby na gorąco po ponownym nagrzaniu ukształtować ją w nowy kryształ za pomocą drewnianej formy, co daje możliwość doprecyzowanie obiektu i powielenia 1:1. Do dekoracji wykorzystuje technikę zdobienia szkła płatami złota na gorąco, wtapiając je w powierzchnie szkła. Jest to celowe działanie, w celu zrównania produkt z recyklingu do designerskiego produktu Must have. W ramach prób technologicznych do dyplomu magisterskiego początkiem roku 2020- Zero Waste- zestaw opakowań na zakupy, miałam możliwość zrealizowania prototypów wcześniej zaprojektowanych form wazonów w hucie szkła w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W finałowej wystawy MŁODZI NA START znalazły się projekty z Akademii Sztuk Pięknych m.in. Lampa Malta - Justyny Żak as. II Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego, Lampa Modern Retro - Natalii Dzidowskiej- studentka III roku Sztuka i Wzornictwo Szkła oraz patera EKO-System Jarosława Kozła- absolwenta studiów podyplomowych z Pracowni Szkła w Architekturze.

Link do wystawy on-line: http://guide.gdyniadesigndays.eu/2020/wystawy/mlodzi-na-start,12

Redakcja ELLE Decoration już od 20 lat wspiera polskie wzornictwo, a Konkurs Młodzi na Start nieustannie, od 9 lat jest początkiem wielkiej kariery dla wielu laureatów. Mecenasami konkursu są Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia i Centrum Designu. Partnerem wydarzenia jest Zamek Cieszyn, a Patronami Medialnymi są: ELLE, Domo+, Chillizet, designteka.pl, PLN Design i Magazif.

Centrum Designu Gdynia to innowacyjna inicjatywa Miasta Gdyni działająca od 2011 roku na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, na Pomorzu i w regionie Morza Bałtyckiego. Główne działania: promocja polskich projektantów na rynku krajowym i zagranicznym, propagowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i projektantami, integracja środowiska naukowego z biznesowym, wsparcie działań edukacyjnych, działania w przestrzeni publicznej Gdyni.

zamieścił: Michał Pietrzak