Młoda Rzeźba na placu Nowy Targ

Opublikowano 15 lip 2024
and
Młoda Rzeźba na placu Nowy Targ

Na placu Nowy Targ we Wrocławiu rozpoczęła się kolejna edycja projektu Młoda Rzeźba, cyklu wystaw promujących absolwentki i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Serię wystaw rozpoczynają dwa pokazy osób, które ukończyły wrocławski Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki na kierunku Rzeźba – Darii Kowalewskiej oraz Sebastiana Prędkiewicza. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z montażu wystaw. Wystawy będzie można oglądać do 5.12.2024 roku.

W pierwszej z witryn prezentowana jest praca dyplomowa Sebastiana Prędkiewicza – Powidok jako początek kreacji. Dyplom został wyróżniony na kierunku rzeźba. praca inspirowana teorią sztuki Władysława Strzemińskiego, w szczególności pojęciem powidoku. Sebastian Prędkiewicz w swoim procesie twórczym wykorzystuje podstawowe środki wyrazu: linię, sylwetę oraz ruch, które wspólnie tworzą przedstawienie powidoku oparte na figuracji.

W drugiej witrynie będzie można oglądać instalację Darii KowalewskiejSzelest wyobraźni. Jej instalacja jest zwrotem w stronę duchowości i porządku natury, manifestującą procesy przemijania i cykliczności życia. W procesie twórczym istotne jest dla niej powiązanie form istniejących w naturze z abstrakcyjnymi kształtami dającymi jedynie wrażenie skojarzeń z tym, co zostało już stworzone. Daria Kowalewska jest laureatką I nagrody programu mentorskiego OP Young 22. Za prace prezentowane na wystawie Najlepsze Dyplomy ASP Wrocław 2022 otrzymała nagrodę ZPAP, a na ogólnopolskiej wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Gdańsku wyróżnienie honorowe.

Fotorelacja z montażu: Justyna Żak
Koordynacja wystaw: Anna Bujak