Michał Pietrzak – PSPACE

Opublikowano 09 Maj 2014

[fotografia/video] wernisaż: 23.05.2014 r. godz. 15.30, wystawa: maj/czerwiec 2014 r.

Galeria KORYTARZ

Jeleniogórskie Centrum Kultury

ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra

kurator: Ewa Andrzejewska / Wojciech Zawadzki

„Habitat" Michała Pietrzaka wyraziście jednoczy obie jego pasje: dla architektury i dla fotografii. Architektura nie sprowadza się dla niego do plastycznej formy, ale ukazuje ją jako poligon ludzkiej obecności, która stwarza, ożywia i przekształca przestrzeń. W tych relacjach ludzie wyznaczają puls życia poprzez uobecnianie się i zanikanie w ustalonym przez kamerzystę polu widzenia. To coś zupełnie innego niż typowe dla idealizowanych wizualizacji architektury ozdabianie ich wstawkami sylwetek ludzkich i elementów przyrody. Tutaj autor ukazuje autentyczny „habitat", gdzie widoki banalnej miejskiej zabudowy i rytmy ludzkiej obecności stapiają się w fascynującą całość. Jest to poliptyk, który – zwłaszcza przy zabiegu animacji - jawi się nam jako żywy organizm oferujący do odkrycia wiele zaskakujących znaczeń.

Adam Sobota

pspace (ang. paper space)

komenda programu środowiska CAD (ang. Computer Aided Design) służąca do przemieszczania się między przestrzenią modelu, a przestrzenią papieru, w której za pomocą okien zawierających różne widoki opracowanego modelu, przygotowywany jest układ projektu do druku.

MICHAŁ PIETRZAK

Urodzony w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz video. Wykorzystuje te media instrumentalnie, traktując je jako narzędzia do realizacji własnych zamierzeń koncepcyjnych: „fotografia nie ukazuje rzeczywistości, fotografia ją kreuje".

www.michalpietrzak.com

informacja: Paweł Bielawny, zamieścił: Leszek Sołtys