„MEDIACJA SZTUKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ”

Opublikowano 21 lis 2014

Projekt realizowany przez Kadrę Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart - ESK 2016 - projekt „Wrocław – wejście od podwórza”, Wydziałem Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz zaproszonymi artystami działających w sferze publicznej.

Celem sympozjum jest zbadanie odniesień Mediacji Sztuki do działalności artystycznej w sferze społecznej. Uzasadnienie roli mediatora sztuki przy konstruowaniu i realizacji projektów twórczych. Określenie roli mediatora sztuki w podejmowaniu działań zaangażowanych w przestrzeń publiczną. Wypracowanie metody działania podczas realizacji projektów w przestrzeni publicznej. Określenie działań strategicznych mających na celu rozpowszechnienie i utrwalenie obecności mediatora sztuki w działaniach twórczych angażujących przestrzeń publiczną i tkankę społeczną. Próba wymiany i podejmowania wspólnych działań. Nawiązanie kontaktów z artystami, ugrupowaniami artystycznymi, ośrodkami twórczymi w kraju i zagranicą. Wymiana poglądów i doświadczeń.

Zaproszeni artyści, architekci i kuratorzy : Paulina Braun, Milan Kochout, Monika Drożyńska, Szymon Opania, Szymon Pietrasiewicz.

ASP im. E. Gepperta reprezentują: ad. Maria Wrońska i ad. Tomasz Opania

Projekt realizowany będzie w oparciu o materiały zebrane przez studentów Katedry Mediacji Sztuki będące elementem projektu „Wrocław-wejście od podwórza". Materiały oraz projekt realizowany jest podczas zajęć z przedmiotu „Działania w przestrzeni publicznej" (prowadzący ad. Tomasz Opania). W ramach sympozjum odbędą się spotkania, warsztaty studentów z Politechniki Śląskiej i ASP (prowadzenie dr hab. Szymon Opania i ad. Tomasz Opania) oraz akcje i interwencje zaproszonych artystów. Wydarzenia te zorganizowane, dokumentowane oraz opisywane będą przez studentów Katedry Mediacji Sztuki. Opiekę merytoryczną sprawować będą : ad. Maria Wrońska (w ramach przedmiotu –Studium Relacji Przestrzennych) oraz ad. Tomasz Opania ( w ramach przedmiotu –Działania w przestrzeni Publicznej oraz Multimedialne Sposoby Przekazu i Prezentacji). Materiały stanowiące efekt spotkania zasilą archiwum Katedry Mediacji Sztuki i będą rozpowszechniane na stronach internetowych ASP, ESKi innych.

Sympozjum odbędzie się w dwóch terminach: 14 -16.11.2014 – warsztaty projektowe oraz 24 – 29.11. 2014 sympozjum. Lokalizacja - Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta przy ul. Traugutta 19-21; sala konferencyjna 410, sala 409, Kuchnia , przestrzenie wrocławskich podwórek.

info: ad. Tomasz Opania

zamieścił:Tomasz Niedziółka