Maja Godlewska - Un Bel Composto

Opublikowano 24 Maj 2012

Galeria Miejska ul. Kiełbaśnicza 28 - Wernisaż wystawy- 29 maja 2012 r. godz. 17.00. Wystawa czynna- 30 maja- 14 czerwca 2012 r.

Un Bel Composto* Piękno widzę jako proces, podlega ono ewolucji i jest zawsze zagrożone upadkiem. Przepych baroku wydaje się ponadczasowy, lecz jego fizyczność ulega stopniowej erozji. Choć idea piękna to antyteza rozkładu, piękno fizyczne jest jego tkanką i pożywką.

Interesuje mnie idea formy rozpływającej się w bezkształt. Fresk Tiepola, którego już nie ma.

Interesuje mnie bezkształt, który podświadomie organizujemy w rozpoznawalną formę, która ma dla nas sens. Może strach przed nieznanym, przed chaosem każe nam w chmurze zobaczyć kotka, a w zacieku na ścianie Matkę Boską?

W barokowym wnętrzu nie zawsze wiadomo, co jest prawdziwe, a co wyobrażone.

Barok – styl formalnie przesadny i nieprzyzwoicie cielesny, opowiada o wieczności ziemskimi środkami. Barok to iluzja: umie być nieważki, mylący i oszukańczy. Umykają w nim kontury rzeczywistości, zmiana punktu widzenia burzy porządek perspektywy i kątem oka widzimy nie to, na co przed chwilą patrzyliśmy. Bogaty i wzniosły, potrafi zaskoczyć sentymentalizmem i otrzeć się o kicz. Niestabilny charakter XVII i XVIII wiecznego splendoru bywa porównywany z naszą nieprzewidywalną współczesnością. Pojęcie prawdy i granice realności są coraz bardziej elastyczne. Wysokie i niskie, wzniosłe i komiczne, globalne i lokalne to nasza codzienność.

Un Bel Composto jest próbą barokowych sztuczek z formą, jej brakiem i ginącym pięknem. W niegustownych dekoracjach.

Maja Godlewska

*Un Bel Composto (wł) - dosłownie: piękna całość, mieszanina; w baroku integracja różnych środków wyrazu, mediów artystycznych.

Maja Godlewska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Dyplom z Malarstwa) Od 1997 roku mieszka i pracuje twórczo w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rysunkiem, projektami w miejscach publicznych. Prace prezentowała na ponad 90 międzynarodowych wystawach, między innymi: On Tigers and Putti, New Gallery of Modern Art., Charlotte, NC, USA; Cumulonimbus, Red Gallery, Savannah, GA, USA; Cumuli and Other Clouds, SAC, San Antonio, TX, USA; Afterglow, SCAD, Lacoste, France, Sculpture Key West, Key West, FL, USA; Journey's End, 55 Mercer Gallery, New York, USA, Crosscurrents, NC Museum of Art, Raleigh & Mint Museum of Art, Charlotte, NC, USA. Laureatka grantów i stypendiów: 2012 Fulbright Fellowship, North Carolina Arts Council Grant, Kościuszko Foundation Fellowship, trzykrotnie Faculty Research Grant (UNC Charlotte), Tempus Mobility Grant w National College of Art and Design, Dublin, Irlandia. Uczestniczyła w rezydencjach artystycznych w USA, Włoszech, Francji, Islandii, Grenlandii, Korei i Chile. Od 2004 Associate Professor of Art w Department of Art and Art History/University of North Carolina at Charlotte, Stany Zjednoczone.

GALERIA MIEJSKA
ul. Kiełbaśnicza 28

Galreia czynna:
PN-PT w godz. 11.00- 18.00,
sobota w godz. 12.00-15.00.

WSTĘP BEZPŁATNY.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !