"madeinja" wystawa profesora Jana Jarmira Aleksiuna w Domku Miedziorytnika

Opublikowano 06 kwi 2017

Wernisaż wystawy w dniu 20 kwietnia 2017 (czwartek) o godzinie 17.00.

Od 6 do 29 kwietnia 2017 roku prezentujemy w Domku Miedziorytnia wystawę profesora Jana Jarmira Aleksiuna pt. „madeinja".

Ekspozycji towarzyszą dwa katalogi, pierwszy „madeinja" dotyczy samej wystawy , drugi pt. „Tam gdzie stoję świeci słońce" to 216 fotografii Mistrza od dzieciństwa, poprzez szkołę średnią, studia, lata pracy dydaktycznej na ASP we Wrocławiu oraz fotografie prywatne.

„Ekspozycja w Domku Miedziorytnika gromadzi blisko dwadzieścia obiektów, z reguły niewielkich, dających się zamknąć w kasetkach, których parametry w większości nie przekraczają wymiarów pudełka na buty. Na postumentach, w przestrzeni zarysowanej z pomocą schematycznych elementów architektonicznych pojawiają się postacie ludzkie, zwierzęta, różne przedmioty im towarzyszące – codziennego użytku, ale czasem również takie, którym można przypisać znaczenie symboliczne. Powiedziałbym, że są to raz mniej, raz bardziej rozbudowane quasi scenki teatralne, zatrzymujące jak w kadrze pewne zdarzenie, sytuację, gest – w taki jednak sposób, że mamy wystarczające i konieczne dane, by odbierać je nie jako wyrwany z kontekstu przypadkowy fragment większej całości, ale jako opowieść schwytaną w pułapkę „obrazu". Bez trudu jesteśmy w stanie wyobrazić ją sobie w takiej właśnie postaci (a jeśli znamy choćby pobieżnie malarską twórczość Jana Jaromira Aleksiuna, charakteryzującą się m. in. niezwykłą zdolnością do konstruowania w obrazach maksymalnie skondensowanych narracji, to nie unikniemy z pewnością wrażenia ich „rodzinnego" podobieństwa)... ...Zestaw prac zaprezentowanych przez Jana Jaromira jest synkretycznym zbiorem artefaktów. Nie rządzą nim właściwie żadne prawa, oprócz bardzo z grubsza pojmowanego imperatywu „formy". Artysta czerpie pełnymi garściami ze spuścizny własnego dzieciństwa, którego zasoby szczęśliwie nie zostały roztrwonione przez – skądinąd wcale nie tak łaskawy w tym okresie – czas. Wykorzystuje nie tylko swoje wspomnienia (Gulliver's Adventure, Fantom), pozwala sobie nadal myśleć „magicznie", po dziecięcemu przekornie, czasem wręcz arogancko dekonstruować idee, naukową wiedzę przyrodniczą (Nieboskłon, Genotypy), mity (Porwanie Europy, Ćwiczenia Syzyfa na równi pochyłej), podmieniać desygnaty pojęć (Reduta). Wiedziony logiką subwersywnych strategii, konstruuje „modele" świata alternatywne wobec tych, jakie napotyka w rzeczywistości (Venus tondo, Ukiyo-e). No i „tworzy": zajęcia manualne najwyraźniej go wielce radują...
...Studenci profesora Jana Jaromira Aleksiuna wiedzą, o czym tu piszę, ponieważ interesujący nas temat znają od jeszcze innej strony: profesor przecież robi od dawna również dla nich „modele", pomoce dydaktyczne, mające w zamierzeniu ich autora rozbudzić w młodych, niedoświadczonych umysłach pragnienie wiedzy, zachęcić do wielostronnego i dociekliwego postrzegania otaczającej ich rzeczywistości, także wskazać kierunki dla wyobraźni, by w porę wiała jak najdalej od świata martwych stereotypów, klisz, schematów etc. etc., w stronę prawdziwej wiedzy i zdolności projektowania nowego, miejmy nadzieję, lepszego świata.
A zatem: Edukacja, głupcze!
Co przecież nie wyklucza, że można się przy tym bawić jak profesor, jak dziecko…"
Mirosław Ratajczak

Domek Miedziorytnika jest otwarty: wtorek, środa, czwartek - 13.00 - 17.00 i w soboty od 12.00 do 18.00.

zapraszam
Marek Stanielewicz