Labirynt [cz.1]

Opublikowano 03 paź 2016

Rozpoczęcie projektu wystawienniczego realizowanego przez Accademia di Belle Arti di Roma i Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu

Koncepcja projektu zakłada dwustronną prezentację prac uzdolnionych studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Accademia di Belle Arti di Roma. Ideą pomysłodawcy, znanej i cenionej polskiej artystki pani Krystyny Schwarzer-Litworni, było stworzenie transgranicznej platformy wymiany myśli twórczej oraz promocja na arenie europejskiej młodych twórców związanych z Wrocławiem- Europejska Stolicą Kultury 2016.

Temat „Labirynt" okazał się znakomitym motywem przewodnim dla studentów uczestniczących w projekcie. Szeroki zakres pojęcia, którego nie da się określić we wszystkich jego funkcjach, zainspirował uczestników do różnorodnych poszukiwań twórczych. Powstałe koncepcje zarówno w warstwie teoretycznej, jak i warstwie formalnej, stanowią oryginalne i wartościowe intelektualnie dzieła. Potwierdzają wybitną kondycję młodego pokolenia artystów, wskazują kierunek rozwoju sztuk plastycznych i poświadczają otwartość młodego pokolenia do artystycznej konfrontacji na scenie międzynarodowej.

Uczestnicy projektu wyłonieni zostali w drodze konkursu przeprowadzonego w semestrze letnim minionego roku akademickiego. Studenci Accademii di Belle Arti di Roma realizowali swoje projekty pod kierunkiem profesora Dario Evola. W Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu studenci realizowali prace pod kierunkiem: prof. Wojciecha Lupy i as. Jarosława Grulkowskiego, prof. Anny Marii Kramm, prof. Piotra Kielana i as. Marleny Promnej.

Zapraszamy Państwa do obserwowania wyjątkowego dialogu twórczego, który będzie miał miejsce we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w dniach od 04 do 11 października. Bogaty harmonogram wizyty studentów Accademii di Belle Arti di Roma wraz z prof. Dario Evola został przygotowany w oparciu o koncepcję wymiany myśli twórczej między studentami obydwu Uczelni uczestniczących w projekcie, promocji wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wrocławia- Europejskiej Stolicy Kultury. Program obejmuje prezentacje, warsztaty w obszarze: rysunek, grafika, szkło, spotkania twórcze w przestrzeni miejskiej. Finałem tej artystycznej interakcji będzie wystawa prac studentów Accademii di Belle Arti di Roma, która rozpocznie się 10 października w budynku Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności ul. Traugutta 21.

Projekt odbywa się pod patronatem Rektora ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu prof. Piotra Kielana, Prezydenta Accademia di Belle Arti di Roma dott. Mario Alì oraz jej Dyrektora, pani prof. Tiziany D'Acchille,

Partnerem Projektu jest Instytut Polski w Rzymie.

Koordynatorami projektu są Krystyna Schwarzer- Litwornia, dr Marlena Promna, prof. Dario Evola.

Informacja : dr Marlena Promna