KONSTRUOWANIA PRZESTRZENI EDUKACYJNEJ - TWÓRCZEJ PRACY Z MŁODSZYMI DZIEĆMI

Opublikowano 01 mar 2015
wa

W środę, 25 lutego odbyła się pierwsza część spotkania konferencyjnego przygotowana przez Katedrę Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych, Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Tekturowo Katarzynę Bury poświęcone tej tematyce

Spotkanie odbyło się w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych (Centrum Sztuk Użytkowych, Centrum Innowacyjności) przy ul. Traugutta 19/21 we Wrocławiu, w sali audytoryjnej na IV piętrze.

Podczas wystąpień rozważaliśmy tezę wskazującą na niezwykle duży, ale niedoceniany potencjał kulturalny Wrocławia adresowany do najmłodszych odbiorców. Aby potencjał ten mógł być należycie wykorzystywany potrzebna jest wielowymiarowa współpraca szkół i przedszkoli, bibliotek, uczelni wyższych, instytucji oraz animatorów kultury, a także stosowanie aktywnych i twórczych metod pracy. Próbowaliśmy wspólnie zastanowić się, w jaki sposób konstruować kulturalną przestrzeń dla młodszych dzieci.

Podczas spotkania z prezentacjami wystąpiły następujące osoby: Katarzyna Bury (psycholog, animator kultury, warsztaty konstrukcyjne Tekturowo), Edyta Krajewska (Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu), Jarosław Borowiec (Redaktor Naczelny w Wydawnictwie Warstwy), Jolanta Słowik (Zastępca dyrektora ds. merytorycznych Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu), Barbara Przerwa (Dział Oświatowy Muzeum Narodowego), Agnieszka Gola (Kierownik Działu Edukacji Muzeum Architektury) i Gabriela Sadowska (Dział Promocji Muzeum Architektury) , Magdalena Skowrońska (Kurator Edukacji w Muzeum Współczesnym), Magdalena Wosik (grafik, adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego ASP), Tomasz Broda (grafik, adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego ASP).

Dziękujemy wszystkim prelegentom a także gościom licznie przybyłym na spotkanie.

Część pierwsza spotkania obejmowała liczne prezentacje osób i instytucji aktywnie zaangażowanych w konstruowanie przestrzeni dla najmłodszych odbiorców kultury. Cześć druga spotkania - zaplanowana na 22 kwietnia 2015 roku - będzie miała formułę tematycznej dyskusji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Zamieścił:

Jacek Kotowicz