Konkurs „Ulica Themersonów”

Opublikowano 08 mar 2015
konkurs „Ulica Themersonów”

Płocka Galeria Sztuki zaprasza wszystkich studentów i absolwentów wydziałów artystycznych do wzięcia udziału w II edycji konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”, nad którym honorowy patronat objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie i dostarczenie do Galerii do trzech prac, wykonane w dowolnej technice rysunkowej (węgiel, ołówek, kredka, frotaż itp.) lub graficznej (linoryt, drzeworyt, akwatinta itp.), w formacie nie większym niż 100 x 70 cm.

Konkurs nawiązuje do organizowanego od 2010 roku Festiwalu Themersonów SkArPa. Płocka Galeria Sztuki zadbała, by jednym z festiwalowych wydarzeń stało się otwarcie wystawy pokonkursowej, prezentującej prace nawiązujące do twórczości tych wybitnych artystów.

Pochodzący z Płocka Stefan i jego żona Franciszka Themeronowie w swojej sztuce poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, projektowała scenografie i kostiumy. Jej mąż tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, napisał operę. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.

Regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie galerii.

Zgłoszenia można zostawiać w Biurze Promocji Akademii lub na portierni przy Placu Polskim (z dopiskiem: Biuro Promocji- konkurs „Ulica Themersonów")

Zamieściła: Anna Zielińska