"Konfiguracje" w Oleśnicy

Opublikowano 21 Maj 2013

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na wernisaż wystawy "Konfiguracje"

25.05.2013, godz. 17:00
Galeria MOKiS w OLEŚNICY

W Galerii MOKiS zobaczymy prace autorstwa dydaktyków Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu oraz zaproszonych przez nich studentów:
prof. Krzysztof Skarbek - Michał Węgrzyn
dr Krzysztof Wałaszek - Aleksandra Wałaszek
dr Michał Sikorski - Katarzyna Wiesiołek
dr hab.Wojciech Pukocz - Magdalena Włuczkowska

Pomysł na wystawę łączącą dydaktyków i studentów pojawił się już jakiś czas temu. Idea stanowiąca podstawę tego konceptu zasadzała się od początku nie tyle na konfrontacji ; co mogłoby się wydawać naturalne w podstawowym zestawieniu wynikającym z pozycji: nauczyciel – uczeń; ile na wzajemnym porozumieniu wynikającym z odczuwania i podobnej malarskiej wrażliwości. „Konfiguracja" – rozumiana w tym wypadku jako pewien konstrukt czy struktura, zakłada wzajemne przenikanie. Naturalny jest również w tym wypadku kierunek tych fluktuacji. Doświadczenie i wieloletnia praktyka artystyczna zderzona z pierwszymi próbami samodzielnych wypowiedzi. Znacznie ważniejsze niż sam fakt zestawienia obrazów, jest umożliwienie młodym artystom pokazania swoich prac wraz ze swoimi nauczycielami.
Zaproszeni do wystawy dydaktycy skupieni wokół Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP reprezentują różne postawy artystyczne, co stało się przyczynkiem do skonstruowania urozmaiconej stylistycznie wystawy, koncentrującej się głównie wokół klasycznie budowanego obrazu malarskiego. Różnorodność stylistyczna jest z jednej strony charakterystyczna dla zindywidualizowanych postaw artystycznych, a z drugiej stanowi cechę wyróżniającą bogatą ofertę dydaktyczną wrocławskiej ASP.
Profesor Krzysztof Skarbek zaprosił do wystawy studenta IV roku – Michała Węgrzyna, dr. Krzysztof Wałaszek do współpracy zaangażował Aleksandrę Wałaszek, dr Michał Sikorski- studentkę III roku Katarzynę Wiesiołek, zaś Wojciech Pukocz – studentkę IV roku Magdalenę Włuczkowską.
Zdając sobie sprawę z tego, iż jest to jedynie mały wycinek reprezentujących wrocławską Akademię artystów, równocześnie jestem przekonany, że stanowi interesujący i różnorodny jej obraz.

Wojciech Pukocz