Opublikowano 04 lut 2021

Pismo Przewodniczącego KRASP do Ministra Zdrowia w sprawie realizacji w Polsce programu szczepień przeciwko COVID-19.

Szanowny Panie Ministrze,

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), na spotkaniu 29 stycznia 2021 roku, przeprowadziło dyskusj ę na temat realizacj i w Polsce programu szczepień przeciw COVID-19, a także pojawiających się w tym kontekście doniesień medialnych na temat nieprawidłowości w realizacji tego programu w odniesieniu do szkół wyższych.

Wyrażamy przekonanie, że proces szczepień przeciw COVID-19 powinien być prowadzony w sposób transparentny, z zachowaniem kolejności zapisanej w Narodowym Programie Szczepień przeciw SARS-Cov-2 oraz pod nadzorem i jedynie z wykorzystaniem systemów informatycznych Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że rektorzy uczelni nie mają bezpośredniego wpływu na listy osób zakwalifikowanych do szczepienia.

Prezydium KRASP uważa, że dla ograniczenia negatywnych skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych wywołanych przez pandemię, niezbędne jest jak najszybsze bezpieczne przywrócenie pełnego funkcjonowania szkół wyższych, instytucji nauki i kultury. Warto także podkreślić, że ze względu na ograniczenia sanitarne, część studentów studiów II stopnia trwających 3 semestry, którzy rozpoczęli studia w semestrze letnim 2019/2020 są narażeni na odbycie całych studiów w trybie zdalnym. Jednocześnie informujemy, że struktura zatrudnienia w szkołach wyższych obejmuje często ok. 50% osób na stanowiskach. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Osoby te obsługując infrastrukturę uczelni, prowadzą prace administracyjne i porządkowe są niezbędne do wykonywania czynności pracy w miejscu zatrudnienia i często mają kontakt z wieloma pracownikami oraz studentami (np. pracownicy dziekanatów, osoby sprzątające, portierzy, pracownicy obsługi technicznej itp.) mogą stanowić zagrożenie rozprzestrzeniania się epidemii. Powrót do funkcjonowania w trybie hybrydowym lub kontaktowym będzie możliwy, jeśli program szczepień przeciw COVID-19 zostanie skutecznie zrealizowany i obejmie także tych pracowników. Szczegółowo tę kwestię wyjaśnialiśmy w piśmie z dnia 8.01.2021r.

Ze względu na przebieg pandemii, w semestrze letnim obecnego roku akademickiego, większość z 1,2 mln studentów będzie jeszcze uczestniczyła w procesie dydaktycznym korzystając wyłącznie z nauczania na odległość. Zwracamy uwagę, że program szczepień i jego realizacja czyni realnym scenariusz, w którym następny rok akademicki (2021/22) będzie przebiegał w podobny sposób, pogłębiając negatywne skutki pandemii. Prosimy zatem ponownie o objęcie nim, na podobnych zasadach nauczycieli akademickich, pozostałych pracowników uczelni i doktorantów prowadzących zajęcia. Tylko takie działania zapewnią przywrócenie pełnego funkcjonowania szkół wyższych.

W imieniu uczelni zrzeszonych w KRASP wyrażamy gotowość do omówienia ewentualnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia w zakresie realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 i wsparcia zwalczania skutków pandemii.

Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący KRASP

(Pełna treść pisma znajduje się w załaczniku)

zamieśćiła AZG