KLASYCY I ADEPCI POLSKIEJ SZTUKI PERFORMANCE

Opublikowano 11 Maj 2015
KLASYCY I ADEPCI POLSKIEJ SZTUKI PERFORMANCE KATOWICE

Jest to pierwsze wydarzenie organizowane w ramach działalności kulturalnej w nowym budynku ASP (Raciborska 50) w Katowicach. Rozpocznie się dokładnie w dwa lata po wmurowaniu kamienia węgielnego pod jego budowę. W festiwalu wezmą udział także przedstawiciele naszej Akademii, z Katedry Mediacji Sztuki

Początki sztuki performance datuje się na przełom lat 60. i 70. XX wieku, choć postawy performerskie można zauważyć już w działaniach artystów o wiele wcześniej. To rodzaj żywej sztuki, powstającej, dziejącej się na oczach widzów, nieprzewidywalnej przez to zarówno w swoim przebiegu, jak i zakończeniu. Choć dziś artyści uprawiający performance reprezentują bardzo szeroki wachlarz działań, od medytacyjnych, poprzez zaangażowane społecznie, politycznie, po akty wręcz autodestrukcyjne, rodowód tej sztuki jest anarchistyczny. Zawsze też podstawowym materiałem performera jest jego własne ciało. Wielu krytyków sztuki podkreśla ważną cechę, która powoduje, że performance jest wciąż tak atrakcyjny i przyciąga rzesze widzów: ta sztuka nie daje się jednoznacznie zaszufladkować, jej granica jest płynna, jak zresztą wielu innych, także akademickich niegdyś technik artystycznych. Liniowy rozwój sztuki zastąpiła synkretyczność. Kładąc nacisk na proces raczej niż efekt, sztuka performance w pewnym sensie spokrewniona jest z teatrem. Różnica jest jednak zasadnicza, ponieważ performer nie trzyma się – jak aktor – usztywnionych reguł swojej roli. Wszystko jest autentyczne: ból, zmęczenie, emocje. To powoduje, że widz silniej odczuwa działanie performance, którego jest świadkiem na żywo.

Podczas festiwalu na żywo wystąpią między innymi: Janusz Bałdyga, Marta Bosowska, Przemek Branas, Dariusz Fodczuk, Katarzyna Górczyńska, Marta Kotwica, Klaudyna Lewczuk, Artur Tajber, Jerzy Truszkowski, Zbigniew Warpechowski, Ewa Zarzycka.

Na trzech niezależnych projekcjach będzie można obejrzeć zapisy z festiwali performance, pojedyncze działania artystów młodych jak też klasyków (np. Włodzimierz Borowski, Jarosław Kozłowski, Przemysław Kwiek, Andrzej Mitan, Józef Robakowski, Cezary Staniszewski, z młodszych zaś Michał Bałdyga, Marta Ostajewska,Magdalena Starska, Martyna Wolna i wielu innych).

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, ul. Raciborska 50

Data rozpoczęcia: 13 maja 2015 roku, godzina 11.00

Festiwal zakończy się konferencją połączoną z panelem dyskusyjnym a wszystkie teoretyczne wystąpienia oraz materiały zdjęciowe z pokazów zostaną wydane w specjalnej publikacji.

Współorganizatorem festiwalu jest Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a konkretniej to część projektu preMedytacje w ramach którego od 2010 roku organizowane są wystawy, pokazy i konferencje w Polsce i za granicą.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/446301622202012/

Magdalena Palupska