KIDS DESIGN SPACE – DZIECI PROJEKTUJĄ PRZESTRZEŃ

Opublikowano 09 lis 2016

W październiku as. Karina Marusińska, as. Kalina Bańka i as. Wiktoria Lenart poprowadziły warsztaty w ramach projektu KIDS DESIGN SPACE – Dzieci Projektują Przestrzeń .

Pierwszym etapem DOŚWIADCZENIE była wycieczka na ASP podczas której dzieciaki miały możliwość zwiedzania zakamarków Wydziału Ceramiki i Szkła oraz Katedry Wzornictwa. Następnie, wspólnie z Kariną Marusińską ulepiły miski w ramach akcji „Empty Bowls", która odbywa się na całym świecie. Z Kaliną Bańką wykonały własne grafiki na szkle zapoznając się przy tym z techniką klasycznego witrażu, z Wiktorią Lenart zaprojektowały i wykonały abażury na lampę.

Podczas kolejnego etapu projektu KREOWANIE w CRZ Krzywy Komin odbyły się warsztaty. Karina Marusińska poprowadziła warsztaty pt. MarnowaNIE których zadaniem było zaprojektowanie obiektu naczyniowego (np. miski, talerza, kubka, czajnika, patery), odnoszącego się do problemu marnowania jedzenia. Zmierzenie się z dwoma sposobami projektowania: płaskim – rysowanie na papierze (poszukiwanie kształtów, kolorów, rozwiązań graficznych) oraz przestrzennym – modelowanie w glinie (poszukiwanie form, struktur).

Kalina Bańka poprowadziła warsztaty pt. CUDA SZKLANKI na których dzieciaki zaprojektowały karafkę oraz szklanki oraz grafiki, które miałaby się znaleźć na naczyniach. Wykonane przez najmłodszych rysunki staną się inspiracją do zaprojektowania karafki, która w połączeniu ze szklankami będzie stanowiła zestaw użytkowy do picia wody.

Wiktoria Lenart poprowadziła warsztaty pr. RUCHowy zawrót głowy które rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej na temat problemu braku aktywności ruchowej wśród dzieci i dorosłych. Dzieci miały możliwość zobaczenia i porozmawiania o przykładach prostych urządzeń, które wspaniale zachęcają do ruchu. Następnie, dzieciaki swoje pomysły wykonały w formie szybkiego prototypu z dostępnych na miejscu materiałów. Wybrany projekt zostanie zrealizowany.

10 grudnia 2016 r. godz. 12.00 w CRZ Krzywy Komin odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej pierwsze etapu projektu. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace wszystkich uczestników i ich mistrzów. Wzbogaci ją fotorelacja oraz prezentacja multimedialna dokumentująca przebieg warsztatów. Wernisaż bezie poprzedzony panelem dyskusyjnym „Rozmowy przy drugim śniadaniu", który podsumuje dotychczasowe działania i uzyskane rezultaty, co pozwoli nam na kompleksowe przygotowanie się do wystawy finałowej planowanej na maj 2017 r.

KIDS DESIGN SPACE – Dzieci Projektują Przestrzeń. to coś, o czym marzy każde dziecko – kilkumiesięczna niezwykła przygoda. Podczas spotkań z zawodowymi projektantami i artystami, dzieciaki niczym w dzikiej dżungli, będą miały okazję przedrzeć się przez gąszcz pomysłów, pobrudzić się farbą i klejem, a przede wszystkim zagłębią się w prawdziwą puszczę projektów. To będzie wyjątkowa szkoła przetrwania, w której nikt nikogo nie strofuje, nie każe myć rąk i nie zabrania marzyć! O nie! Bo dorośli, którzy będą pracować z dziećmi, doskonale wiedzą, że tylko poprzez takie harce można naprawdę poznać świat. I co najlepsze, pomogą swoim małym towarzyszom w gęstwinie rysunków oraz pomysłów upolować najlepsze kąski, zamieniając ich marzenia w prawdziwe przedmioty!

Dzieci w ramach pięciu grup tematycznych: design, architektura, ceramika, szkło oraz ilustracja wezmą udział w szeregu spotkań i warsztatów podzielonych na cztery etapy: Doświadczanie, Kreowanie, Realizacja i Wystawa. Z najmłodszymi współpracować będzie 10 projektantów i grup projektowych, którzy wspólnie z dziećmi stworzą kolekcję przedmiotów rodem z bajkowych tropików, pełnych życia i dzikiej swobody! Pod okiem znanych i cenionych grup projektowych – ilustratorów, ceramików, architektów, designerów oraz artystów – stworzą szkice i projekty funkcjonalnych przedmiotów, o których zawsze marzyły. Dziecięce koncepcje posłużą projektantom za punkt wyjścia i inspirację do dalszej pracy nad produktem końcowym, który z powodzeniem mógłby zostać wdrożony i udostępniony szerokiemu gronu odbiorców.

Projektanci: Kalina Bańka | Katarzyna Bogucka | Grynasz Studio | Pani Jurek | Wiktoria Lenart | Karina Marusińska | Iza Rutkowska | Barbara Śniegula | Witamina D | Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

info: Kalina Bańka, mat. prasowe organizatora

foto: Kids Design Space - fanpage