Katedra Scenografii w Narodowej Galerii Sztuki- Zachęta

Opublikowano 14 paź 2019

Katedra scenografii zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Zmiana Ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku" w Zachęcie, który odbędzie się 18 października . Grupa studentów kierunku scenografia pod opieką Tomasza Brzezińskiego oraz dr Damiana Banasza i dr Bartosza Zamarka, wykonała makiety historycznych scenografii, które zobaczymy na wystawie.

Kuratorem wystawy jest znany artysta wizualny i scenograf Robert Rumas. Wybór prezentowanych na ekspozycji materiałów to efekt współpracy Zachęty z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który prowadził projekt badawczy Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku, realizowany dzięki grantowi z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W połowie 2020 roku nakładem Instytutu Teatralnego zostanie wydana publikacja prezentująca wyniki tych badań.

Prócz makiet zamówionych przez Instytut Teatralny wystawa ukazuje w nowym świetle najważniejsze zjawiska scenograficzne kształtujące przestrzeń i estetykę przedstawień teatralnych oraz wydarzeń polityczno-społecznych w Polsce.

Makiety historycznych scenografii wykonali studenci II, III i IV roku kierunku Scenografia.
Anna Adasiak, Jan Głąb, Sara Sulej, Karolina Kempińska, Marta Czujowska, Jakub Fidler, Nina Mizgała, Sebastian Siepietowski, Aleksandra Zalewska, Wojtek Bereś, Julia Drapejkowska, Sara Spławska

zapraszamy do lektury

Wernisaż 18 pażdzienika godz. 19:00