Katedra Scenografii i happening w ASP

Opublikowano 10 Maj 2015
Happening

Katedra Scenografii: happening na motywach „Kartoteki” Tadeusza Różewicza Dnia 29 kwietnia 2015r. odbył się happening studenta I roku Scenografii – Jakuba Syrkowskiego, oparty na motywach „Kartoteki” oraz „Kartoteki rozrzuconej” Tadeusza Różewicza. Wzięli w nim udział studenci Katedry Scenografii.

„Dramat Różewicza został wystawiony jeszcze przed pierwszym lotem człowieka w kosmos i przed II Soborem Watykańskim. Nie istniał wówczas mur berliński (zaczęto go wnosić w sierpniu 1961 roku, dzisiaj zresztą muru znów nie ma). Ludność świata liczyła 3 miliardy, John Lennon miał 20 lat, a zespół The Beatles jeszcze nie został odkryty. Premiera „Kartoteki" wyprzedziła ekranizację Krzyżaków – pierwszy panoramiczny, kolorowy film w dziejach polskiej kinematografii."

(Zbigniew Majchrowski, Otwieranie Kartoteki)

Jakub Syrkowski wcielił się w rolę Bohatera (Każdego) i obserwował świat znajdując się przez kilka godzin na hamaku wiszącym przy głównym wejściu uczelni. Towarzyszący mu studenci Katedry Scenografii, którzy mieli początkowo do niego wielkie pretensje, że przyjmuje bierną postawę wobec rzeczywistości, przyłączyli się do niego, zamiast.. rzeźbić.

Informacja: Jakub Syrkowski
Zamieścił:D Banasz