Jan Mioduszewski - Drabina (sytuacja malarstwa w roku 2015)

Opublikowano 08 sty 2015

performans i wystawa

Fabryka mebli

XXII spotkanie autorskie z cyklu Szczyt Formy

Galeria Entropia13.01 - 26.01.15
performans: wtorek 13.01, g.18.00
spotkanie: wtorek 13.01, g.18.30

Jan Mioduszewski. Urodzony w 1974 roku. Studiował w PWSSP w Łodzi i ASP w Warszawie. Pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Współpracuje z galerią lokal_30. Zajmuje się malarstwem, instalacją, nieruchomymi performansami (termin artysty) i interwencjami w przestrzeni publicznej. Od 2002 wszystkie wystąpienia sygnuje nazwą Fabryka Mebli. Do mebli głownie też ograniczył pole reprezentacji, odwzorowując je realistycznie i poddając rozmaitym manipulacjom perspektywicznym. Ostatnio skupia się na performatywności obrazu - traktuje obraz malarski jako aktywny model powstający in situ, w trakcie performansu.

Mój mebel jest konsekwencją pojawienia się obiektu minimalistycznego. Myślę o minimalistach amerykańskich. Tani, popularny mebel nadaje się do tego wyjątkowo dobrze - przez swoją prostotę, grę kątów, linii i płaszczyzn w przestrzeni jest jak rzeźba Kobro. […] W 2002 roku namalowałem serię mebli. Pojawił się tytuł FABRYKA MEBLI. Tytuł poszedł na plakat, potem umeblowałem Galerię 3A... to już właściwie samo szło, jeśli jest taki obiekt, mebel, rzecz pochodzenia tajemniczego, to jak tu przygotowywać ekspozycję czy wieszać wystawę. Przesuwamy mebel, przenosimy mebel - w konsekwencji MEBLOWANIE GALERII. Niepostrzeżenie działalność rozwinęła się w skomplikowaną strukturę przedsiębiorstwa.

***

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z artystami zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP im.E.Gepperta we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Współfinansowany jest przez miasto Wrocław i Samorząd Studencki ASP im.E.Gepperta we Wrocławiu
Koordynacja cyklu: Karolina Freino

informacja: Karolina Freino, zamieścił: Leszek Sołtys