Goście z Izraela

Opublikowano 23 Maj 2014
spotkanie z artystką Adiną Bar On

Pod koniec lutego 2014r. dziesięciu studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w tym Mediacji Sztuki, było w Izraelu na 9-dniowych warsztatach, prowadzonych przez Adinę Bar-On – artystkę sztuki performans. Dziś studenci z Il goszczą u nas.

Katarzyna Zarzycka, studentka III roku Mediacji Sztuki, uczestnicząca w projekcie, pisze:

"Program warsztatów jest bardzo intensywny, a my próbujemy czerpać z niego tyle ile się da. Pokazaliśmy gościom z Izraela centrum Wrocławia (wyspy, rynek i okolicę), mieliśmy warsztaty performance w Synagodze pod Białym Bocianem, spędziliśmy kilka godzin w Instytucie Grotowkskiego oglądając filmy dokumentalne i nagrania jego spektakli, zwiedziliśmy Książ, odkrylismy podziemne zagadki III rzeszy w Osówce, zdobyliśmy Ślężę, pokazalismy Izraelczykom festiwal wysokich temperatur i zabraliśmy na noc muzeów (WRO, BWA, MDS, ARTBRUT), zostaliśmy zaproszeni na kolację do pracowni Lwa Sterna (artysty żydowkiego, który emigrował po wojnie z rodziną z Wrocławia do Izraela, by powrócić dwa lata temu do Wrocławia na stałe), byliśmy w Hali Stulecia, pergoli i osiedlu WUWA, zaprosiliśmy na kolację doktoranta judaistyki, który przeprowadził z nami "lekcję" historii polsko-żydowskiej, dzisiejsze przedpołudnie spędziliśmy na Żydowskim Cmentarzu (ul. Ślężna). Teraz skupiamy się już na realizacji powstałych podczas tego czasu pomysłów i projektów. "

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Adina Bar-On, artystka pochodząca z Izraela, badająca problemy ludzkiej tożsamości. Z wielką gracją i konsekwencją przemyca do swojej sztuki własne poglądy polityczne. Współorganizatorami ze strony Akademii Sztuk pięknych im.Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu są Maria Wrońska, założycielka katedry Mediacji Sztuki, oraz jej obecny kierownik Tomasz Opania.

Info: Agnieszka Kłos