Format - pismo artystyczne

Opublikowano 02 cze 2022
azg

Już niebawem nowy - 88 numer Formatu w nowej odsłonie.

Po trzech dekadach od założenia Formatu czasopismo wchodzi w kolejny rozdział. Jako nowa redaktor naczelna przejmuję magazyn o bogatej historii i tożsamości tworzonej przez założyciela, redaktora Andrzeja Saja. Format ma swoich wiernych czytelników oraz określoną charakterystykę, która wyróżnia go spośród czasopism o sztuce, w szczególności zaś wydawanych przez uczelnie artystyczne. Od zawsze jego wyznacznikiem był szeroki zasięg tematów, w związku z czym każda edycja magazynu dawała szeroki ogląd na to, co działo się w sztuce Polskiej (i niekiedy europejskiej) w ostatnim czasie. Teraz zostaną wprowadzone pewne zmiany, wizualne oraz merytoryczne. Format staje się czasopismem drukowanym oraz wydawanym online. Ze względu na tempo pojawiania się wydarzeń artystycznych, większość tekstów dotyczących aktualnych wystaw i newsów ze świata sztuki będzie publikowana na nowej stronie internetowej format.asp.wroc.pl, natomiast w drukowanej wersji będzie można przeczytać dłuższe eseje, wywiady, przyczynki oraz podsumowania zjawisk, a także zobaczyć prezentacje artystów. Wizualne relacje i komentarze znajdziecie w mediach społecznościowych czasopisma. Zapraszam do lektury.

Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Format

Pismo artystyczne Format poświęcone jest sztuce współczesnej oraz wszelkim jej przejawom przede wszystkim w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. Interesuje nas szeroko rozumiana twórczość artystyczna, projektowanie, architektura, także w ujęciu interdyscyplinarnym, łączącym różne dziedziny kultury. Poświęcamy uwagę wydarzeniom formującym instytucjonalny oraz prywatny rynek sztuki, inicjatywom oddolnym, czy istniejącym poza głównym obiegiem. Mówimy o nowych zjawiskach, obserwujemy uznanych artystów, zwracamy uwagę na młodych twórców.

Ze względu na tempo pojawiania się wydarzeń artystycznych, większość tekstów dotyczących aktualnych wystaw i newsów ze świata sztuki będzie publikowana na stronie format.asp.wroc.pl, natomiast w drukowanej wersji, będzie można przeczytać dłuższe eseje, wywiady, przyczynki oraz podsumowania zjawisk, a także zobaczyć prezentacje artystów. Wizualne relacje i komentarze znajdziecie w mediach społecznościowych czasopisma.

Pismo Artystyczne Format

Wydawca: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu