Figurama 2014

Opublikowano 03 mar 2014

X Międzynarodowa Wystawa Rysunku Figuratywnego - GASK, Kutna Hora, Czechy

1 marca w Gallery of the Central Bohemian Region/GASK w Kutnej Horze odbył się uroczysty wernisaż wystawy rysunku studenckiego oraz prac wykładowców z trzynastu uczelni artystycznych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, w ramach projektu FIGURAMA 2014.

Naszą Uczelnię reprezentowali studenci pracowni 207, 205 i 208 w składzie:

Sabina Sznura, Patrycja Sap, Marek Ruszkiewicz, Anna Dębska, Agata Hajdecka, Łukasz Jureczko, Dorota Morawiec, Alicja Chojnacka, Sabina Magola, Zbigniew Podgórski, Milena Lubach, Olga Kawacińska, Artur Wiernicki, Andrzej Dyja, Monika Polak, Marcin Forysiewicz.

Na wystawie wykładowców swoje prace zaprezentowali ad. Bogna Radomska-Kozera, ad. Łukasz Huculak, st.wykł. Piotr Tyszkowski oraz as. Marlena Promna.

Prace, które zaprezentowaliśmy na przeglądzie Figurama 2014 zrealizowane zostały przez studentów I-II-III roku studiów, kierunku Malarstwo, Rzeźba, Grafika. Szeroki przekrój tematyczny i formalny prezentowanych prac obejmuje studium aktu, portret, figury zwierząt. Wykonane są w technikach: ołówek, węgiel, tusz, kredka, tempera. Postać ludzka traktowana jest w różny sposób. Od misternie, kreska po kresce, ołówkiem budowanych ujęć, poprzez dynamiczne- wyznaczane mocną linią węgla, syntetyczne-charakteryzujące się uproszczeniem formy, aż po bogate strukturalnie-rysunki zbudowane z nawarstwianych materii, które zyskują przy oglądaniu z większej odległości. Hasło „studium" nie jest traktowane przez studentów arbitralnie. Stanowi ono raczej punkt wyjścia do stworzenia swobodnej interpretacji, sytuacji zaaranżowanej w pracowni. Duży format rysunków przyczynia się także do pewnego rodzaju odrealnienia, który charakteryzuje większość naszych propozycji. Z jednej strony skala rysowanych form, z drugiej natomiast chęć wykreowania przez autorów fragmentu rzeczywistości „na własnych warunkach", powoduje iż prezentowany przez nas zestaw prac nie może być opatrzony klasycznie pojętą definicją „studium" .

Zapraszam Państwa do obejrzenia fotorelacji z Wydarzenia.

Koordynator Projektu
as. Marlena Promna