European Glass Context 2016

Opublikowano 16 wrz 2016

Marzena Krzemińska-Baluch, Agnieszka Leśniak-Banasiak i Kalina Bańka na European Glass Context 2016

Trzy artystki i asystentki w katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła zostały zakwalifikowane do międzynarodowej prezentacji, która odbywa się co cztery lata pod nazwą European Glass Context na duńskiej wyspie Bornholm.Wydarzenie ma charakter konkursu, jest prezentacją aktualnych dokonań w zakresie sztuki szkła. Są one oceniane w dwóch kategoriach: European Glass Context/ EGC 2016 Curated oraz European Glass Context/ EGC 2016 Open CallWystawy odbywają się w malowniczej scenerii Bornholm Art Museum oraz Grønbechs Gård.Wydarzenia towarzyszące jak seminarium i warsztaty z zaproszonymi artystami odbywały się w siedzibie wydziału Akademii Sztuki i Designu i Architektury, KADK Bornholm w Nexø .
Dyrektorką projektu EGC 2016 jest Susanne Jøker Johnsen profesor The Royal Danish Academy of Fine Arts, Schools of Architecture, Design and Conservation

Do prezentacji konkursowych artyści typowani są przez kuratorów. W tegorocznej edycji kuratorami byli: Maja Heuer, Museum Director The Glass Factory, Sweden, Sven Hauschke, Curator of Arts and Crafts and European Museum of Modern Glass, Kunstsamlungen der Veste Coburg, Germany, Dr Jeffrey Sarmiento, Reader in Glass, MA Glass Programme Leader, University of Sunderland, UK, Dr. Raimonda Simanaitiene, Assoc. Professor at Vytautas Magnus University, Lithuania, Sylva Petrová, Curator at ZIBA Prague Glass Experience Museum, Czech Republic, Maria Luisa Martinez, Museum Director El Museo de Arte en Vidrio de Alcorcón - MAVA
Wystawę prac biorących udział w ECC2014 oglądać można od 11września do 13 listopada 2016r w Bornholm Art Museum w Gudhjem , gdzie gości wystawa kuratorska oraz w galerii Grønbechs Gård mieszczącej się w Hasle, prezentująca część otwartą. Wydarzeniu towarzyszyła: konferencja, w której uczestniczyli artyści, kuratorzy, krytycy i kolekcjonerzy sztuki. Było to miejsce wymiany spostrzeżeń i sposobność do nawiązania licznych kontaktów. Odbyły się również warsztaty oraz inne mniejsze wystawy organizowane przez galerie oraz warsztaty szklarskie mieszczące się na Bornholmie. Polskę reprezentowała również absolwentka naszej katedry - Kamila Mróz.

The Jury members EGC 2016:
Åsa Jungnelius SE, Artist and professor at Konstfack Stockholm SE
Jean-Luc Olivié FR, Chief Curator at Musee Les Arts Décoratifs FR