Eugeniusz Geppert we wrześniu w Muzeum Narodowym

Opublikowano 28 sie 2008

Będą to obrazy olejne, rysunki, akwarele jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku i jednocześnie patrona Naszej uczelni.

Kolekcja prac Eugeniusza Gepperta znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu nie jest duża (37 prac), ale pozwala w pełni prześledzić drogę twórczą artysty. Najstarszą z pokazywanych na wystawie prac jest „Portret ojca” - rysunek, który powstał w 1912 roku, w czasie, kiedy Geppert rozpoczynał studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, jedną z ostatnich - obraz „Duży król” namalowany ponad 60 lat później, w 1973 roku. Eugeniusz Geppert (1890-1979), malarz, profesor PWSSP we Wrocławiu (jeden ze współorganizatorów tej uczelni), współtwórca grupy „Szkoła Wrocławska” (później „Grupa Wrocławska”). Malował kompozycje figuralne, często z motywem konia, a także krajobrazy, martwe natury, portrety. Zajmował się również krytyką i popularyzacją sztuki.