Etno-arty - projekt interdyscyplinarny

Opublikowano 09 lis 2010

W Pracowni Działań Intermedialnych na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów rozpoczęliśmy wspólny projekt, ze studentami Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Trochęeksperymentalnie, postanowiliśmy sprawdzić co obie strony mogą wspólnie stworzyć. W tym semestrze zajmujemy się dwoma tematami: Skandal i Reklama.

Zadaniem antropologów w tym projekcie jest przyjrzenie się otaczającej nas rzeczywistości i wyłuskanie z niej interesujących zjawisk, które w jakiś sposób wiążą się z jednym z powyższych haseł. My tymczasem (studenci ASP) będziemy mogli przyjrzeć się, jak bada się kulturę, jak szuka się w realnej rzeczywistości odpowiedzi na to, co powstało „w naszej głowie" (tak zwane widzimisię...) i w końcu – jak można uporządkować rezultaty tych poszukiwań w prawdziwy Materiał Naukowy.

Później będziemy wspólnie tworzyć scenariusze, na podstawie wyników antropologicznych badań. Scenariusz będzie tym punktem wspólnym, który (oby!) pozwoli nam siebie nawzajem zrozumieć i przedstawić wyniki badań... artystycznie. To będzie pole do popisu dla nas (studentów ASP), gdy dostaniemy teksty, obrazy i nagrania (w powstawaniu których też, oczywiście, możemy brać udział). Od nas zależy, w jaki sposób przedstawimy to wszystko – czy będzie to film, cykl obrazów, instalacja, performance czy coś jeszcze innego. Ważne, żeby było „nie wprost"; żeby pokazać nie tylko sam fakt, ale również wytłumaczyć (za pomocą obrazów), co za tym faktem się kryje (zdaniem antropologów i naszym).

Udział w naszym projekcie nie jest obowiązkowy, ale obie strony jak dotąd są bardzo zaangażowane; może ze względu na eksperymentalny charakter całego przedsięwzięcia. Przed nami pierwsze warsztaty, za nami już kilka spotkań i „mózgowych burz", ale w każdej chwili można się przyłączyć – choćby dla kibicowania :) a jeśli będziemy mieli szczęście i entuzjazmu nie zabraknie do końca, to zakończymy projekt wystawą!

Ania Juchnowicz