,,DOWÓD OBECNOŚCI"

Opublikowano 12 Maj 2021

Wystawa dydaktyków i absolwentów Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

,,DOWÓD OBECNOŚCI"

W natłoku tak popularnej obecnie metody stosowanej w sztuce współczesnej, jaką jest stawianie pytań, w przestrzeniach Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, mamy do czynienia z szeregiem odpowiedzi. Przybrały one formę działań przestrzennych, które mają na celu rezonowanie ze współczesnymi trendami. Są formą naznaczania, zarówno miejsca jak i podjętego tematu, który oscyluje wokół obecności. Celem wystawy jest bowiem uzyskanie niepodważalnych i równocześnie konkretnych jej dowodów. Nie mogą być one dyskusyjne. Poszerzanie pola interpretacji to jedno, lecz sedno winno być bezsprzeczne.

Całość ekspozycji nabiera kilku dodatkowych odniesień, zwłaszcza w kontekście sytuacji pandemicznej, przestrzeni zawłaszczanej przez człowieka czy pewności bądź niepewności jutra. Jest to również zestawienie argumentów za i przeciw, przemawiających za organizacją lub dezorganizacją wystawy Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki w murach Politechniki Śląskiej. Jak się okazuje, sztuka współczesna może, a nawet powinna funkcjonować i być obecna w bliskiej korelacji z naukami ścisłymi.Każda współpraca niesie ze sobą wartość dodatnią, która w perspektywie wszelkich badań, pozwala na poszerzenie pola działań.

Uczestnicy wystawy: Magda Grzybowska, Grzegorz Niemyjski, Katarzyna Gemborys, Anna Babicka, Mateusz Dworski, Paweł Czekański, Marcin Michalak, Janusz Jasiński, Ryszard Gluza, Maciej Albrzykowski, Marek Zyśko, Michał Staszczak, Małgorzata Kaźmierczak, Roland Grabkowski, Christos Mandzios, Karolina Freino, Jarosław Słomski, Kamil Przyborowski, Tomasz Tomaszewski, Maciej Tabor, Monika Aleksandrowicz, Wojciech Małek, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Marek Ruszkiewicz

Miejsce: Centrum Nowych Technologii, ul. Konarskiego 22 b, Politechnika Śląska w Gliwicach.

Kurator: Marek Ruszkiewicz - ASP Wrocław

Współpraca:

Bogusia Lisicka - Politechnika Śląska

Wojciech Małek - ASP Wrocław

Roman Kmieciak - Politechnika Śląska

Wystawa czynna: do 21.06.2021 r.

foto: dr Marek Ruszkiewicz

zamieścił: dr Roland Grabkowski