Don't think twice it's all right

Opublikowano 07 sty 2011

gesty malarskie Zdzisława Nitki w Galerii Entropia

happening + nowe obrazy

18.01 - 22.01.2011

otwarcie: 18.01.2011 godz. 18:00 | wtorek

Gest malarski w najczystszej postaci utożsamiam z obrazami Franza Kline'a, Pollocka i de Kooninga - artystów, których bardzo podziwiałem w młodości.
Przez jakiś czas uczyłem się malarstwa korzystając z ich lekcji, a i do tej pory - chociaż moje obrazy są przedstawiające - ciągle towarzyszy mi gestualny sposób pracy. Gest jest dla mnie przednią zabawą, która w sztuce wydaje się być sprawą priorytetową. Gest jest poddaniem się działaniu przypadku bo dobrze jest zasypać świadomość twórczą.Gest jest wspaniały. Napisał mi receptę na sztukę: Podejdź do płótna, uderz je! Nie myśl dwa razy.

Zdzisław Nitka, XII 2010

Zdzisław Nitka.
Urodzony 26.01.1962 r. w Obornikach Śl. W dwunastym roku życia, oglądając reprodukcję obrazu Maurice'a Vlamincka 'Parowiec' postanawia zostać malarzem. 1976-1981 Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Lekcje z Jerzym Rosołowiczem i Zbigniewem Paluszakiem.
1982-1987 studiuje malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i otrzymuje dyplom pod kierunkiem prof. J.Hałasa. Od 1988 r. jest nauczycielem akademickim w rodzimej uczelni.
Nitka jest malarzem i rysownikiem, zajmuje się również drzeworytem, rzeźbą, happenningiem i książką artystyczną.
W latach 80. korespondował z G.Baselitzem, wybitnym artystą niemieckim, który dedykował mu pracę na papierze 'Maler Nitka'.