„ Dilna - Warsztaty” Mikulov 2019

Opublikowano 20 sie 2019

profesor Eugeniusz Józefowski na 26 Sympozjum artystyczne „ Dilna” w Mikulowie ( Czechy)

Dnia 10 sierpnia 2019 r. w Zamku Mikulov w Czechach odbyła się ceremonia zamknięcia 26-tego Sympozjum Artystycznego „ Dilna - Warsztaty" Mikulov 2019 i otwarcie powstałej w ramach tego wydarzenia wystawy. Sympozjum trwało miesiąc od 13 lipca do 10 sierpnia 2019 roku natomiast wystawa będzie trwała 31 października 2019 roku.. Po raz pierwszy po dwudziestu pięciu latach trwania tego renomowanego czeskiego sympozjum zaproszono artystę z Polski. Jest nim pracujący na naszej uczelni profesor Eugeniusz Józefowski. Tegoroczni uczestnicy zaprezentują swoje dzieła w salach zamku gdzie pracowali w odrębnych salach. Dlatego jest ich tradycyjnie niewielu Jiří Kačer (kurator), Jaroslav Beneš, Vojtěch Horálek, Eugeniusz Józefowski, Świętopełk Klimeš, Mirek Zahálka, Denisa Krausová (gość) i asystent techniczny Klára Štefanovičová.Zaplecze teoretyczne tego sympozjum stanowił Ivan Neumann znany w Czechach zarówno z tworzenia kolekcji sztuki współczesnej takich jak GASK Central Bohemian Gallery w Kutnej Horze, a także jako kurator wielu wystaw sztuki współczesnej w tym polskiej na przykład Tadeusza Kantora. On też będzie twórcą tekstów w katalogu towarzyszącemu wystawie.Profesor Eugeniusz Józefowski namalował 22 obrazy w tym dwa o formacie 200 x 120 cm oraz dwadzieścia 24 x 50 cm. Relacja fotograficzna pozwoli przybliżyć rodzaj przedsięwzięcia, w którym uczestniczył. Dodatkowo dwa linki do telewizji czeskiej relacjonującej informacje o sympozjum.

link do archiwum telewizji czeskiej

zamieścił: Tomasz Niedziółka