Czesław Zuber Refleksy i refleksje

Opublikowano 18 wrz 2013

18 września-3 listopada 2013

Refleksy i Refleksje, to tytuł wystawy Czesława Zubera, którą można od dzisiaj oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Kuratorem wystawy jest dr Barbara Banaś. Artysta zaprezentował 25 unikatowych szklanych obiektów zrealizowanych w oryginalnej technice własne. Wystawie towarzyszy bogata dokumentacja jego twórczości, która w latach 80. ubiegłego stulecia przyniosła artyście światowy sukces. Wystawa Czesława Zubera niezwykle rozświetliła pochmurny ostatnio Wrocław. Czesław Zuber został odznaczony przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem Gloria Artis.

Czesław Zuber ur.1948. Absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych – dyplom w Katedrze Szkła w 1974 r. W latach studiów związany ze studenckim Teatrem Pantomimy GEST.W 1982 roku wyemigrował z kraju i osiadł w Paryżu. Czesław Zuber jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. Coburger Glaspreis (1985), American Inter Faith Institiute w Filadelfii (1992). Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów na całym świecie m.in. w prestiżowych placówkach, jak The Corning Museum of Glass, Museum of Art & Design w Nowym Yorku, Kunstmuseum w Düsseldorfie. W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajdują się prace Czesława Zubera z wczesnego okresu działalności m.in. jego praca dyplomowa oraz projekty szkieł użytkowych z huty „Barbara" w Polanicy Zdroju.

Zdjęcia z wernisażu można oglądać pod tym adresem [ link ].

18 września 2013 roku (środa) na ścianie byłego akademika T-4 Politechniki Wrocławskiej, a dzisiejszego Domu Studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego TALIZMAN odbędzie się:

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE GRANITOWEJ TABLICY
POŚWIĘCONEJ STUDENCKIEMU TEATROWI PANTOMIMY GEST

Umieścimy ją na murze gmachu, w którym w 1961 roku, nasz teatr powstał. W bieżącym roku przypada 50. rocznica pierwszego spektaklu w uniwersyteckiej Auli Leopoldyńskiej. Realizowany siłami społecznymi projekt (wykonanie i umieszczenie) przyczyni się do oznaczenia ważnego dla kultury naszego miasta miejsca. Granitową tablicę wykonał, mieszkający w Paryżu, były wrocławianin i „gestowicz", artysta plastyk Czesław Zuber.

informacja, zdjęcia: Alek Gestowicz-Figura
zamieścił: Leszek Sołtys