"Circle of life" Aleksandry Kujawskiej.

Opublikowano 23 paź 2019

Fotorelacja z wystawy.

Zapraszamy na fotorelację z wystawy "Circle of life" Aleksandry Kujawskiej. Urodzonej w Kole - doktorantki Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Wystawa w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, trwa do 30 października 2019.

Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urban Glass Studio w Nowym Jorku.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach, szkło artystyczne w pracowni Władysława Czyszczonia.
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, magisterium w pracowni Szkła użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka.
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, studia podyplomowe Szkło w architekturze – specjalizacja witraż w pracowni prof. Ryszarda Więckowskiego.
28 maja 2018 wszczęcie przewodu doktorskiego w Katedrze Szkła ASP Wrocław w pracowni Szkła Użytkowego
dr hab. Beaty Mak - Soboty prof. uczelni.

Prace Aleksandry Kujawskiej reprezentowały Polskę na wielu wystawach, między innymi na EXPO w Mediolanie w 2015 (Egoist!/Glass Garden), Tent London na London Design Week w 2015 i 2017 (Glass Garden/Babki z piasku), wystawie doktorantów ASP Wrocław w Paryżu w 2016 r. (Glass Garden). Autorka wzięła udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju, promujących sztukę i wzornictwo szkła - między innymi w: Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Poland Design Week w Warszawie, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal. Najważniejsze wystawy indywidualne prezentujące dorobek artystyczny Aleksandry Kujawskiej to: IN YOUR ROOM w 2016 roku w Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie, Botanicum w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze Cieplicach w 2017, Schoolgirl. Back Home w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2019 roku.

Wśród prezentowanych przedmiotów można zobaczyć Prace Glass Garden i kolekcja dyplomowa Ice Quenn, które zostały przyjęte do stałej kolekcji Polskiego Szkła - Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W Muzeum Narodowym w Warszawie w nowo powstałej galerii wzornictwa można oglądać prezentację multimedialną - jak powstaje szklany obiekt „ Glass Garden".

Autorka promuje sztukę i wzornictwo szkła, poprzez organizację wystaw, jako kurator między innymi: wystawy doktorantów wydziału ceramiki i szkła „ Alchemicum" na ASP Wrocław, wystaw studentów i dydaktyków wydziału ceramiki i szkła ASP Wrocław: „Z natury rzeczy", „Przedmiot mówi" w latach 2018 /2019 na Warsaw Home. Jest także autorką publikacji dotyczących sztuki i wzornictwa szkła do magazynów: naukowego Szkło i Ceramika, Dobre Wnętrze, Styl&Klasyka, Elle Decoration.

Aleksandra Kujawska studiuje wzornictwo szkła, najchętniej realizuje prace metodą hutniczą, ale bliska jest jej także sztuka szkła artystycznego. Eksploruje wiele technik związanych ze sztuką szkła: patte de verre, witraż, slamping, rzeźba w szkle za pomocą pił, kształtowanie szkła metodami piecowymi. Tworzy unikatowe formy rzeźbiarskie między innymi cykl: Enjoy the silence, prezentowane w Kolskim Muzeum. Studia magisterskie i podyplomowe związane także ze sztuką witrażu reprezentowane są na wystawie poprzez cykle: Enjoy the silence, Teddy bear 1,2, Wrocław.

Wybrane wystawy:

2019 - Schoolgirl. Back home. Karkonoskie Museum, Poland
2019 - Elements, Nanazenit, Warsaw, Poland
2018 - Cultural mixtures, Old brewery, Wroclaw, Poland

2018 – Forces od nature, Warsaw Home, Poland Design Fesval, Warsaw, Poland
2017 – Design department, Naonal Museum, Warsaw, Poland
2017 – Courage, Warsaw Home, Warsaw, Poland
2017 – Polish designers, Tent London, London, England
2017 – Dipping, WawaDesign Fesval, Warsaw, Poland
2017 – der die das, Schloss Konigshain, Deutschland
2017 – La carte et le territoire, La Galerie du Crous de Paris, Paris, France
2016 – IN YOUR ROOM, Glass and Ceramics Instute, Kraków, Poland