było jest i będzie

Opublikowano 03 wrz 2019

2 września 2019 w Pałacu Morawa pod Strzegomiem rozpoczynamy trzecią edycję Międzynarodowego Sympozjum Sztuki

W tym roku hasłem wywoławczym dla twórczych rozważań naszych gości jest „Zaginiona sztuka"

Myślą przewodnią tegorocznego Sympozjum będzie szczególne zwrócenie uwagi na szeroko rozumiany problem poszukiwania zaginionej sztuki. W rozumieniu bezpośrednim, inspirującym tematykę Sympozjum będzie to - poszukiwanie zaginionych wartości dziedzictwa oraz tradycji kulturowych.

Na terenie Polski podczas drugiej wojny światowej w latach 1939-1945 zagrabiono, zniszczono lub wywieziono kilkaset tysięcy dzieł sztuki.

Pałac Hansa Christopha i Herty von Wietersheim-Kramsta w Morawie (Muhrau) jest ostatnim znanym miejscem przechowywania nieodnalezionego po dziś dzień obrazu Rafaela z 1514 roku - „Portretu młodzieńca", będącego najsłynniejszym zagrabionym podczas wojny dziełem sztuki w naszym kraju.

***

Miejsce Sympozjum to teren związany z niezwykłą historią geologiczną, przyrodniczą, historyczną, społeczną. To teren pogranicza, ciągłych zmian kulturowych i przynależności narodowej.

Pałac należy obecnie do Fundacji Św. Jadwigi prowadzącej działalność społeczną i kulturalną. Zapraszając tutaj artystów na sympozjum pod tytułem BYŁO, JEST i BĘDZIE* mamy nadzieję na subtelny dialog z miejscem, na nawiązanie do istniejących kontekstów i stworzenie możliwości opowiedzenia o nich poprzez sztukę.

*temat inspirowany tytułem pracy Stanisława Dróżdża

Jozef Suchoža

Anna Szewczyk

Aleksander Marek Zyśko

Podczas Sympozjum w Pałacu Morawa odbędą się również odczyty i wykłady zaproszonych teoretyków, które zawarte zostana również w publikacji prezentującej dorobek Sympozjum. Swoje rozważania zaprezentują:

Agnieszka Bandura

Anna Babicka

Marta Janocha

Cezary Wąs

Juliusz Grzybowski

***

Otwarcie wystawy prac stworzonych podczas sympozjum odbędzie się 11 września o godz. 14.00 w Pałacu Morawa (Morawa 1, k. Strzegomia). Wystawa potrwa do 6.10.2019.

kuratorzy: Anna Bujak, Marek Sienkiewicz

***

Projekt dofinansowany jest przez Miasto Wrocław.

organizator wydarzenia:

Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu