Bruno Schulz - M. Kubielas - W dialogu

Opublikowano 14 sty 2015

Koło Naukowe Technik Obrazowania ,, Sfera" ma zaszczyt zaprosić na wykład i spotkanie z fotografem Mariuszem Kubielasem. Spotkanie odbędzie się w sali 308 M w budynku ASP przy Placu Polskim 17:15 - wykład: ,,Bruno Schulz- Mariusz Kubielas- W dialogu" 19:00 - wernisaż/finisaż fotografii Mariusza Kubielasa.

Swój fotograficzny eksperyment artystyczny Mariusz Kubielas zainicjował przed 10 laty. Od 2008 - 2009 roku kontynuuje go wraz z grupą modeli-aktorów i sympatyków w wielu krajach. Inscenizowane i utrwalone na kliszy fotograficznej sceny z pogranicza performance`u i pantomimy, przypominające zatrzymane kadry z filmu niemego ożywają niekiedy dzięki interakcjom publiczności, modeli-aktorów, a nawet gościnnie przybyłych artystów. Te poetyckie, bichromatyczne, choć nie zawsze czarno-białe, wizje z jednej strony ewokują aurę nieistniejącej już polsko-żydowsko-ukraińskiej rzeczywistości Drohobycza sprzed II wojny światowej, z drugiej zaś odzwierciedlają dynamikę kolektywnych działań w trakcie złożonego wielodniowego procesu twórczego. Do wykonania tych para-surrealistycznych fotografii, poprzedzonych żmudnymi studiami światła, potrzeba od kilku ujęć do kilku rolek filmu fotograficznego. Efekty specjalne uzyskane są bez użycia obróbki cyfrowej czy fotomontażu.

Na projekt Kubielasa składają się także fragmenty prozy Schulza. „Efekt zaproszenia do wejścia w obraz" ewokowany przez te magiczne fotografie potęguje format prac z zestawu monumentalnego. Każde ze zdjęć z zestawu zabytkowego jest unikatem, a prezentacja tych samych motywów odzwierciedlonych w „archaicznych" technologiach takich jak papier solny, albumina, albumat, marant, guma i olej fotograficzny, pozwala prześledzić niemal malarski bądź bliski grafice charakter poszczególnych z nich.

ZAPRASZAMY!!

Informacja: Anna Szalwa / KNTO SFERA