„ Archeologia fabryki ”

Opublikowano 07 wrz 2011

Warsztaty produktowe / 4-7 października 2011

Zapraszamy projektantów, studentów wydziałów grafiki i wzornictwa z województwa śląskiego do udziału w pierwszej odsłonie warsztatów produktowych, które odbędą się

na terenie fabryki Porcelana Śląska (w upadłości) w Katowicach (ul. Porcelanowa 23). Do uczestnictwa zachęcamy także osoby zainteresowane historią projektowania porcelany, poszukujące nowych pomysłów i chcące w przyszłości projektować
dla przemysłu.

Warsztaty poprowadzą ceramicy, których inspiruje fabryka (przestrzeń, technologia
i historia produkcji), na co dzień współpracujący z fabrykami i realizujący swoje własne autorskie projekty: Bogdan Kosak, Karina Marusińska, Monika Patuszyńska. Pojawią się także projektanci związani niegdyś z Zakładem Porcelany Bogucice: Eryka Trzewik-Drost i Alojzy Kosowski. Dodatkowo inspiracji poszukają archeolog Katarzyna Sobota-Liboch i specjalizujący się w fotografii industrialnej Robert Kudera.

Natomiast Irena i Roman Gatysowie ze Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany opowiedzą, jak wyglądała produkcja porcelany od 1925 roku, a także o narodzinach i latach świetności fabryki. O wpływie, jaki na wzornictwo i produkcję ma globalizacja, opowie Marek Przybył, prezes Porcelany Bogucice.

W pobudzeniu twórczej wyobraźni pomocne będą setki tysięcy porcelanowych naczyń w magazynach wyrobów gotowych i sortowni, tysiące gipsowych form w magazynie form produkcji białej, wygaszone piece, stare narzędzia i urządzenia z połowy XX wieku, dokumenty i notatki technologiczne, projekty brył i dekoracji oraz inne materialne świadectwa pokazujące przeszłość fabryki. Może zdarzyć się i tak, że uczestnicy warsztatów będą ostatnimi świadkami i użytkownikami tego miejsca.

Warsztaty produktowe „Archeologia fabryki" realizowane są w ramach drugiej edycji projektu „Design Silesia". Działania promujące design wraz z Liderem - Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego - realizują: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.