Andrzej Dudek-Dürer. Mental Steps. Żywa rzeźba

Opublikowano 22 lis 2009

"Sztuka jest dla mnie sposobem, możliwością – szczególna możliwością autorealizacji, komunikacji i kooperacji. Moje życie jest sztuką". Zapraszamy na wernisaż w czwartek, 26.11.2009 o g. 19:00

Mental Steps Z myślą o wystawie Andrzej Dudek-Dürer zrealizował w Centrum Sztuki WRO nowe interaktywne instalacje, przygotowywane wspólnie z Pawłem Janickim, tworzące całość z autorską, retrospektywną prezentacją wideo i dokumentacją pojawień się i obecności artysty w różnych kontekstach i miejscach. Sam sposób aranżacji został pomyślany jako instalacja: przenikające się i konfrontujące ze sobą obrazy z różnych lat tworzą nowe jakości, prowadząc widza przez wystawę w indywidualny sposób. Żywa Rzeźba Od 1969 roku artysta realizuje life performance Sztuka Butów - Sztuka Spodni - Sztuka Andrzeja Dudka-Dürera (żywa rzeźba). W tym roku mija 40. rocznica konsekwentnej realizacji tego działania. Buty i spodnie, używane codziennie przez dziesięciolecia, pojawiają się w sztuce - w kontakcie z widzem, często nieświadomym udziału w relacji artystycznej - a także same są dziełem sztuki, poddawanym regularnej naprawie oraz wielopostaciowej dokumentacji. Andrzej Dudek-Dürer Zajmuje się wieloma formami artystycznejwypowiedzi. Wideo, instalacja, grafika, malarstwo, fotografia, rzeźba ibudowa instrumentów, environmental art i antypoezja, w różnorodnysposób przenikają się w jego twórczości z aktywnościąmetafizyczno-telepatyczną, w której artysta, wierząc w reinkarnację,jest siódmym wcieleniem Albrechta Dürera. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Wrocławiu, Centro de Arte Actual w Barcelonie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago, Centrum Sztuki WRO.