Aleksanda Ska spotkanie z artystką

Opublikowano 10 Maj 2015

Pracownia otwarta-wykłady gościnne Katedra Mediacji Sztuki zaprasza na spotkanie z artystką Aleksandrą Ska

Pracownia otwarta-wykłady gościnne

wydział Malarstwa i Rzeźby, Katedra Mediacji Sztuki ASP Wrocław

koordynacja:

Ewa Zarzycka, Marcin Mierzicki

Poniedziałek 11.05.2015 godzina 18.00

Ośrodek Cokumentacji Sztuki ASP Wrocław (dawne Muzeum)

ul. Traugutta 19/21 Wrocław

Dr. Aleksandra Ska, artystka wizualna, jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Prace Aleksandry Ska były prezentowane m.in.: w Zonie Sztuki Aktualnej (Łódź, 2011), Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2010, 2006), na Mediations Biennale (Poznań, 2008), w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Poznań, 2008), Muzeum Sztuki (Łódź, 2008) i innych. W 2007 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie – Przeciąg, a w 2011 roku – Medal Młodej Sztuki Miasta Poznania. Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Aleksandra Ska jest autorką instalacji, obiektów oraz filmów wideo. Jej sztuka odwołuje się do obszarów seksualności i podświadomości. Interesuje ją cielesność prezentowana poprzez formy odcisków ciała. Sztuce tej artystki towarzyszy wysmakowana elegancja, przepych i zmysłowość. Ska wprowadza jednak do swych instalacji to, co niepokojące, budzące lęk, co pochodzi z obszarów podświadomości, marzeń oraz snów. Wątkiem, który jest silnie eksponowany przez artystkę jest kobieca seksualność. Artystka odnosi się też do fetyszyzmu, wskazując na to, co uwodzi, oczarowuje, przyciąga, ale nie tylko w sensie wizualnym, ile raczej haptycznym (dotykowym). Niekiedy prace Ska odwołują się do innego zmysłu, a mianowicie smaku. Tak było w przypadku filmu „Fat Love", którego projekcja odbyła się w jednym ze sklepów mięsnych w Poznaniu". (Iza Kowalczyk)

zamieścił: Tomasz Niedziółka