35 rocznica śmierci pierwszego rektora uczelni

Opublikowano 13 sty 2014

Eugeniusz Geppert urodził się w 4 września 1890 r. we Lwowie, zmarł 13 stycznia 1979 r. we Wrocławiu. Malarz, założyciel i pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1920 r). Uczeń Jacka Malczewskiego. Kształcił się również w Paryżu (1925-1927 i 1957).

W latach 1928-1930 wykładowca rysunku w Instytucie Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1931 roku przebywał w Krakowie, będąc członkiem - i w ostatniej kadencji prezesem - Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik". Pełnił również funkcję redaktora „Głosu Plastyków". Podczas II wojny światowej członek konspiracji, więziony w krakowskim więzieniu na Montelupich. Po 1945 r. delegowany z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Zarząd Główny ZPAP do Wrocławia z misją zorganizowania nowego ośrodka artystycznego. W nowo organizowanej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych prowadził – w zasadzie nieprzerwanie do drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX w. - pracownię malarską, kształcącą kolejne generacje malarzy wrocławskich.

informacja: Rektorat
zamieścił: Leszek Sołtys