16 Edycja Rawickich Mostów Sztuki

Opublikowano 05 wrz 2016

Fotorelacja

24 sierpnia 2016 roku odbył się wernisaż 16. edycji Międzynarodowych Rawickich Mostów Sztuki. Podczas inauguracji projektu, kurator wystawy, dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP we Wrocławiu, wyjaśnił jej nietypowy charakter - w związku z remontem Ratusza i działającej w jego wnętrzach galerii, dzieła sztuki wyeksponowano w witrynach sklepowych usytuowanych przy głównej ulicy Rawicza. Tegoroczna edycja miała więc charakter eksperymentalny i edukacyjny - akcentowała promocję sztuki współczesnej poprzez ogólnodostępne jej pokazy w przestrzeni publicznej.
W śród 21 artystów obecni byli plastycy z Ukrainy, Rumunii i Holandii oraz z Polski. Reprezentowane były cztery uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytet Sztuki i Projektowania (UAD) w Cluj-Napoca. Zaproszenie artystów z zagranicy było możliwe dzięki pozyskaniu środków z gminnego projektu „Rawicz – urbs semper aporta" finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

25 i 26 sierpnia odbyła się także międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona sztuce współczesnej. Zorganizowana została w Domu Kultury, w ramach projektu „Rawicz – urbs semper aporta". Jacek Jarczewski, kurator Mostów Sztuki, w swoim wykładzie omówił koncepcję tegorocznej wystawy, nawiązując do podobnych działań, które miały miejsce w Poznaniu, Kaliszu, Białymstoku, Łodzi, Bydgoszczy. Przypomniał też projekt pt.: "WYSTAWA" z 2010 roku, zrealizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez KW Institute for Contemporary Art w Berlinie. Podkreślił, że tego typu działania w przestrzeni publicznej są elementem rozwijania szeroko rozumianej wrażliwości wystawienniczej.

Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu reprezentowała podczas konferencji także dr Anita Wincencjusz-Patyna, która swoją prelekcję poświęciła zagadnieniu książek artystycznych i przedmiotów codziennego użytku dla dzieci.

Uczestnicy 16. edycji Rawickich Mostów Sztuki:

Witold Adamczyk (Rawicz), Monica Dan (University of Art and Design in Cluj-Napoca, Rumunia), Kudor Duka Istvan (University of Art and Design in Cluj-Napoca, Rumunia), Jakub Jakubowski (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), Rogier Janssen (Holandia), Jacek Jarczewski (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Rawicz), Alicja Jeziorecka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Anna Kołodziejczyk (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Olha Kuzyura-Smetana (Lwów, Ukraina), Cristian Gabriel Lapusan (University of Art and Design in Cluj-Napoca, Rumunia), Łukasz Morawski (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Danyło Mowczan (Lwów, Ukraina), Henryk Pawłowski (Rawicz), Przemysław Pintal (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Ioana Popa (University of Art and Design in Cluj-Napoca, Rumunia), Wojciech Pukocz (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Gabriela Rostas (University of Art and Design in Cluj-Napoca, Rumunia), Maria Sicoie (University of Art and Design in Cluj-Napoca, Rumunia), Marcin Wieczorek (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), Mariusz Wildeman (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Anita Wincencjusz-Patyna (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), Aleksander Marek Zyśko (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu)

info:dr hab. Jacek Jarczewski zdjęcia: dr hab. Jacek Jarczewski zamieścił: as.Piotr Saul