14 Konkurs Gepperta. Sympozjum

Opublikowano 26 kwi 2023
im
14 Konkurs Gepperta. Sympozjum

Konkurs Gepperta to organizowany cyklicznie przegląd najlepszych debiutów polskiej sceny malarskiej. Wyróżnia go zamknięta formuła, zgodnie z którą do udziału w Konkursie zgłaszani są artyści wskazani przez szerokie grono zaproszonych ekspertów.

Idea Konkursu powstała w 1989 roku z inicjatywy pedagogów wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dziś Akademia Sztuk Pięknych) oraz krytyków sztuki dla upamiętnienia postaci Eugeniusza Gepperta, pierwszego rektora wrocławskiej uczelni artystycznej. Konkurs był wydarzeniem ściśle akademickim, zaś od 1999 roku współorganizatorem jest BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Początkowo odbywał się nieregularnie, w latach 1999–2013 przybrał formułę biennale, zaś obecnie organizowany jest co trzy lata.

W trakcie zamkniętej konferencji jedenastu Członków Rady Eksperckiej zaprezentowało prace dwudziestu sześciu nominowanych Artystów i Artystek. Spośród nich Jury wyłoni siedmiu finalistów, których prace będą zaprezentowane na wystawie w BWA Wrocław Główny, planowanej od października 2023 do stycznia 2024 r.

Na wernisażu 20 października Jury ogłosi laureatów nagród.

Artyści i Artystki nominowani do Konkursu: Agata Pałach-Bożek, Laura Gutowska, Adam Kozicki

Anna Grzymała, Karolina Konopka, Aleksandra Kołwzan-Garczyńska, Anna Kwiatkowska, Sofia Jackiewicz, Adam Łucki, Katarzyna Smugarzewska, Hanna Shumska, Sasza Baszyński, Wiktor Gałka, Konrad Żukowski, Monika Falkus, Klaudia Prabucka, Adrianna Konopka, Alicja Pakosz, Julia Świtaj, Zuzanna Piekoszewska, Natalia Karczewska, Krzysztof Mętel, Barbara Gryka, Jan Kowal, Bartłomiej Flis, Patrycja Cichosz.

Rada Ekspercka: Dominika Kowynia, Tomasz Kalitko, Jarosław Jeschke, Zuzanna Dolega, Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Małgorzata Szymankiewicz, Waldemar Tatarczuk, Monika Szewczyk, Marcin Polak, Aleksy Wójtowicz, Magdalena Ujma-Gawlik

Jury: Jadwiga Sawicka, Iwona Bigos, Krzysztof Stanisławski, Andrzej Zdanowicz, Karol Radziszewski

Kuratorki: Joanna Kobyłt, Marlena Promna

Organizatorzy: ASP Wrocław, BWA Wrocław